Najzaraznija bolest nakon korone ponovo hara svijetom: Liječenje zahtijeva posebne uslove

12.11.2023. | 22:58

Prošle godine je zabilježeno 7,5 miliona novih slučajeva tuberkuloze, što je najviše od 1995. godine, objavila je prije nekoliko dana Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).

Iako se broj slučajeva te pomalo zaboravljene bolesti povećao, vjerovatno se radi i o značajnom broju ljudi koji su još tokom pandemije razvili tuberkulozu, ali im nije bila dijagnostifikovana jer su zdravstveni sistemi širom svijeta bili preopterećeni oboljelima od korone.

Ipak, tuberkuloza je nakon kovida najzaraznija smrtonosna bolest na svijetu: prošle godine je odnijela 1,3 miliona života što je poboljšanje u odnosu na 2021. kada je ubila 1,4 miliona ljudi.

U 2022. najveći broj novih slučajeva tuberkuloze zabilježen je regiji jugoistočne Azije (46 posto), a slijede afrička regija (23 posto) i zapadni Pacifik (18 posto). Oko 87 posto novih slučajeva tuberkuloze registrovano je u 30 zemalja, među kojima prednjače Bangladeš, Kina, Demokratska Republika Kongo, Indija, Indonezija, Nigerija, Pakistan i Filipini.

“Decenijama su naši preci patili i umirali od tuberkuloze, a da nisu znali šta je to, šta ju je uzrokovalo ili kako je zaustaviti. Danas imamo znanje i alate o kojima su oni mogli samo da sanjaju. Imamo političku obavezu i imamo priliku koju nijedna generacija u istoriji čovječanstva nije imala: priliku da napišemo posljednje poglavlje u priči o tuberkulozi”, rekao je Tedros Gebrejesus, glavni direktor SZO, najavivši da je prvo novo cjepivo protiv tuberkuloze u posljednjih 100 godina u završnoj fazi ispitivanja, prenosi “Index”.

Šta je tuberkuloza

Tuberkuloza (TBC) je zarazna bolest uzrokovana bakterijama roda Mycobacterium tuberculosis. Najčešće zahvaća pluća, ali može zahvatiti i druge organe. Riječ je o kapljičnoj infekciji koja se vazduhom širi od oboljele na zdravu osobu.

Bakterije se nalaze u sitnim kapljicama koje nastaju kao aerosol prilikom kašljanja, kijanja ili govora zaražene osobe. Te kapljice mogu udahnuti osobe koje se nalaze u blizini i inficirati se. Udisanjem bakterije dospijevaju do pluća gdje se razmnožavaju, a iz pluća mogu dospjeti u bilo koji organ u tijelu.

Poznata i kao “bela smrt“, tuberkuloza je bolest stara koliko i čovječanstvo.

Koji su simptomi i ko je u riziku

Simptomi su kašalj, uglavnom sa iskašljavanjem, gubitak apetita i tjelesne težine, temperatura između 37 i 38, opšta slabost, malaksalost uz telesno propadanje. Jedan od simptoma može biti i iskašljavanje krvi.

“Podložne su starije osobe, imunokompromitovani pacijenti koji su na nekoj imunosupresivnoj terapiji, koji su na biološkim terapijama, koji imaju neko drugo oboljenje. Posebno su u riziku oni imaju sidu (AIDS). Što se simptoma tiče tu je kašalj sa iskašljavanjem, gubitak apetita, gubitak u telesnoj težinik subfebrilne temperature one koje nisu visoke. Naravno, važno je javiti se lekaru kada se pojave prvi simptomi kako bi se što pre uključila adekvatna terapija i otpočelo lečenje – dodaje dr Stjepanović.

Kako se liječi tuberkuloza

Liječenje od tuberkuloze traje šest mjeseci, i potrebni su posebni uslovi. Kako objašnjava sagovornik, u većini slučajeva pacijenti na terapiju reaguju dobro, ali to je bolest koja može da ima i neki nepredvidiv tok.

“Tuberkuloza je ranije bila teška za lečenje sve dok se nisu pojavili antituberkulotici koji su sada na raspolaganju. Kaže se da ne postoji organ koji tuberkuloza ne može da zahvati, dakle može da ima jedan težak oblik kao što je, recimo, tuberkuloza centralnog nervnog sistema, ali to je na svu sreću retko. Ono što je važno reći je, da sada imamo na raspolaganju četiri leka, tačno je da liječenje dugo traje, nekoliko mjeseci, ali izliječe se. U prosjeku, liječenje traje nekih šest mjeseci – kaže za “Blic” dr Mihailo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju UKCS.

U svijetu od tuberkuloze umre 1, 4 miliona ljudi, a od tog broja 90 odsto oboljelih su odrasli. Srbija spada među zemlje koji imaju nisku stopu oboljelih od tuberkuloze, dok u Evropi najvišu imaju Rumunija, Rusija, Bugarska i Bosna i Hercegovina.

Direktorka Instituta za javno zdravlje “Milan Jovanović Batut”, doc.dr Verica Jovnović izjavila je da se prati stanje zaražavanja tuberkulozom u Novom Pazaru i da se istražuju svi potencijalni rizici.

“Riječ je o dve porodične epidemije i istražuju se svi potencijalni rizici koji se mogu naći u tim porodicama. Ta djeca su dobro i prati se njihovo stanje”, izjavila je Verica Jovanović.

Oznake: Tuberkoloza