Najčešće komplikacije korone kod djece: Od upale pluća do sindroma koji razara organe

01.02.2022. | 20:38

U posljednje vrijeme povećao se broj djece i tinejdžera koji imaju upravo najtežu formu bolesti koju izaziva virus korona.

To su teške upale pluća i multisistemski inflamatorni sindrom (MIS-C), koji zahvata sve organe srce, pluća, bubrege, mozak, kožu, oči ili gastrointestinalne organe.

“Kod neke djece javljaju se simptomi postkovida i to u poremećajima na kognitivnom, fizičkom i mentalnom nivou. Pod kognitivnim simptomima misli se, prije svega, na usporeno razmišljanje, od fizičkih simptoma najizraženiji je umor, dok se mentalni simptomi ispoljavaju kao zaboravnost i nedovoljna koncentracija. Ovo su pokazala istraživanja koja su rađena u Velikoj Britaniji, ali i kod nas roditelji najčešće spominju umor kao posljedicu preležane kovid infekcije, koji nekada traje i do pet nedjelja”, objašnjava dr Spomenka Kovačević, pedijatar-pulmolog.

Najteži oblik postkovida, kaže sagovornica, jeste multisistemski inflamatorni sindrom (MIS).

“Multisistemski inflamatorni sindrom se javlja tri ili četri nedjelje nakon što je dijagnostikovan kovid i zahtjeva hospitalizaciju, a šira priča o tome spada u domen pedijatra-imunologa. Simptomi su temperatura preko 38 stepeni, koja traje dugo, zatim bolovi u stomaku, dijareja, povraćanje, prokrvljene konjuktive, jako crvene beonjače, otok i crvenilo usana i jezika, dosta podsjeća na Kavasaki vaskulitis. Svi markeri inflamacije su jako povišeni, uključujući CRP, feritin, LDH, Prokalcitonin (PCT), Interleukin 6, itd.”, priča ona.

Zbog svega navedenog doktorka podsjeća na značaj vakcinacije djece starije od 12 godina “Fajzer Biontek” vakcinom.

“Vakcinaciju preporučuju i imunolozi i epidemiolozi, kao i Udruženje pedijatara, jer su vakcine bezbjedne i efikasne. Djeca preko 12 godina sa astmom, koja dolaze u moju ordinaciju su vakcinisana. Dobra stvar je što u posljednje vrijeme dobijam utisak da je nešto veći broj roditelja koji su vakcinisani, kao i njihova djeca, od onih koji o tome samo razmišljaju. Čak sam imala dječaka koji je sam tražio od roditelja da ga odvedu na vakcinaciju”, napominje.

Nažalost, kaže doktorka, neznanje je iznad struke i zato strahuje kako će ići vakcinacija djece do 12 godina koja je u fazi ispitivanja.

“Tu priču ne može da izgura samo porodica, već treba da se uključe ljekari i škola, koji će zajedno raditi na edukaciji o značaju vakcinacije”, kaže ona, piše Blic.