Muškarci, zanemarite stid i strah, prostatu treba redovno kontrolisati

21.06.2021. | 19:54

Prostata je muška polna žlijezda koja je teška od 16 do 20 grama. Prostata koju su nedavno operisali ljekari Klinike za urologiju Kliničkog centra Srbije bila je uvećana do nevjerovatnih 450 grama. Pacijent je uspješno operisan, ali nijedan muškarac ne bi smio da dozvoli sebi da dospije u ovo stanje.

Profesor dr Zoran Džamić, direktor Univerzitetske klinike za urologiju Kliničkog centra Srbije priznaje da u svojoj karijeri dugoj 33 godine nije bio u prilici da vidi tako veliku prostatu.

„Čitali smo u literaturi, ali eto, sada smo i mi naše kliničko iskustvo upotpunili slučajem prostate koja je bila teška 450 grama i koja je uspješno zbrinuta na našoj klinici. Pacijent se dobro osjeća i očekujemo da ovih dana ide kući“, kaže dr Džamić gostujući na RTS.

Kada je prostata u pitanju, mogu se razgraničiti dvije populacije muškaraca. Kod jedne populacije, koja je jako mala, dolazi do smanjenja prostate, ona postaje tvrda, fibrozna i može da pravi probleme sa mokrenjem.

Ali, kod velike većine muškaraca dolazi do hiperplazije prostate, njenog uvećanja na račun žlezdanog tkiva i vrlo često muškarci u poznijoj životnoj dobi, poslije 60, 70 godina imaju prostatu koja je teška od oko 40 pa do 100 grama. To uvećanje dovodi do poremećaja kvaliteta mokrenja zbog čega se pacijenti obraćaju urolozima, objašnjava profesor.

„To su sve zbirno simptomi donjeg urinarnog trakta. Znači, svi poremećaji mokrenja – učestalo mokrenje, otežano mokrenje, noćno mokrenje koje vrlo često smeta pacijentima i zbog toga se najčešće javljaju. Ali sve što je neuobičajeno u odnosu na period kada je bilo sve u redu, spada u taj skup simptoma donjeg urinarnog trakta i najčešće je vezano za prostatu“, naglašava dr Džamić.

Mogu li se izbjeći problemi sa prostatom

Kada muškarci zakorače u petu deceniju, sredinom ili krajem pete decenije, trebalo bi da počnu da vode računa o svom „muškom zdravlju“ – da prate kvalitet mokrenja i da urade određivanje tumorskih markera, poznati PSA – prostata specifični antigen – koji se može uraditi u svakom domu zadravlja.

„Sve što odudara od normalnog kvaliteta mokrenja treba da bude okidač za lampicu koja bi dovela pacijenta kod nas. Mi imamo mnogo takvih pacijenata, ali i mnogo onih koji se još uvijek ne odlučuju da se obrate ljekaru, i na njih i apelujemo“, naglašava sagovornik Ivane Božović.

Operacija prostate

Transvezikalna prostatektomija podrazumijeva hirurško otklanjanje prostate kroz mokraćnu bešiku. Kapsula prostate kao struktura se ostavlja tako da pacijenti više nemaju nikavih problema prilikom mokrenja.

Utiče li kovid infekcija na reproduktivno zdravlje muškaraca

Profesor Džamić naglašava da je Klinika za urologiju uspjela tokom pandemije da ne prekida sa radom i pregledali su preko 20.000 pacijenata. Dodaje i da su naučili mnogo toga, a prije svega to da je kovid izuzetno podmukla infekcija koja ostavlja sekvele na mnogim sistemima organa, pa i na reproduktivnom sistemu kod muškaraca.

„Ali mislim da poslije svih kliničkih studija koje smo mi pomno pratili, koje su najčešće rađene u Americi, mogu da kažem da nemamo sigurne podatke da bi kovid infekcija, odnosno virus SARS-KoV-2 mogao posebno da ošteti neki od sistema organa koji se tiču urogenitalnog aparata“, naglašava doktor.

S druge strane, dodaje profesor, receptori za koje se vezuje virus u raznim tkivima organizma, nalaze se i u testisima i sigurno da postoji mogućnost da dođe do poremećaja i plodnosti muškaraca zbog takve infestacije, ali je za sada to i dalje na nivou pretpostavke.

„Bitno je ne davati izjave koje nisu potrkrepljene značajnim kliničkim studijama. Ima vremena. Proučavaćemo mi to, ali sada je primarno liječiti se i prevenirati kovid infekciju“.

Ljeto i urinarne infekcije

Ljeto je jedan od perioda u godini kada je incidenca urinarnih infekcija nešto veća. Mijenja se sredina, koriste se razni bazeni i vodene površine koje nisu zadovoljavajućeg kvaliteta. Sa druge strane, mikroorganizmi, bakterije, a na prvom mjestu ešerihija koli vole toplotu. Njima pogoduje topla i vlažna sredina.

„Zato higijena na prvom mjestu i kod muške i kod ženske populacije je imperativ kako ne bi došlo do pretjerano jakih infekcija. Ovo što je standardno, mi uspijevamo antibioticima da održimo taj nivo urinarnih infekcija u ljetnom periodu na pristojnom nivou“, kaže na kraju gostovanja profesor dr Zoran Džamić.