Ljekari otkrivaju: Ove aktivnosti smanjuju rizik od raka debelog crijeva

29.09.2023. | 23:34

Rak debelog crijeva postaje sve češće oboljenje, posebno među mlađim odraslim osobama. Stope raka debelog crijeva raste među mlađima od 50 godina od 1990-ih, dok opadaju među starijim osobama.

Ljekari koji liječe rak debelog crijeva kažu da je najgora stvar koju možete da uradite je da odustanete od programa skrininga za rak debelog crijeva, posebno ako imate porodičnu istoriju bolesti ili primjetite nešto neobično sa varenjem, kao što je krv u stolici.

“Iako je stopa kolonoskopije porasla u posljednjih nekoliko decenija, mnogi ljudi i dalje preskaču preventivne preglede. Kada se abnormalni rast u debelom crijevu, poznat kao polip, potpuno ukloni tokom kolonoskopije, ne može da se pretvori u rak”, rekao je kolorektalni hirurg dr. Paul Džonson.

Jedan od najvećih faktora rizika za razvoj raka debelog crijeva je starost, a većina slučajeva se dijagnostikuje nakon 45. godine. Faktori rizika od raka debelog crijeva mogu se razlikovati od pacijenta do pacijenta. Neke stvari se ne mogu kontrolisati, kao što su genetika, starost ili porodična istorija, ali možemo uticati na način života, ishranu i vježbanje.

“Neaktivnost, gojaznost i pušenje mogu povećati rizik od raka debelog crijeva i drugih zdravstvenih problema, a drugi faktor koji povećava rizik je alkohol”, kaže kolorektalni hirurg Vilijam E. Vajz.

Što se tiče onoga što jedemo, govedina, pržena hrana, svinjetina, prerađeno meso, rafinisana žitarica i šećer povećavaju rizik.

Koji su simptomi raka debelog crijeva?

“Rak debelog crijeva je često tiha bolest, što znači da ne znate da ga imate sve dok se simptomi ne pojave u kasnim stadijumima”, primećuje dr Žaklin Šarbel, zbog čega je toliko važno da idete na redovne preglede.

Neki simptomi koji mogu ukazivati na rak debelog crijeva uključuju nadimanje, bol u stomaku, anemiju, krv u stolici, smanjen apetit, umor, rektalno krvarenje i nenamjerni gubitak težine.

Rizik od razvoja raka možemo smanjiti rutinskim pregledima, ali i izbjegavanjem prerađene hrane, jedenjem raznovrsnog voća i povrća i namirnicama bogatim vlaknima, redovnim vježbanjem, ograničavanjem konzumiranja alkohola i prestankom pušenja.