Ljekar predložio kako da smanjite pojačano znojenje tokom ljeta

26.07.2023. | 22:05

Dermatovenerolog dr Kerim Alendar, govorio je za N1 Sarajevo o temama važnim za zdravlje ljudi, posebno u periodu promjena vremenskih uslova.

Dr Alendar je, između ostalog, govorio o znojenju, peruti, seboreji i problematičnom skalpu. Prokomentarisao je i kako hrana koju jedemo utiče na znojenje.

Šta je normalno znojenje?

„U granicama normalnog znojenja je funkcionalni znoj, kada nam je potrebno da koža bude hidrirana i „podmazana“ prirodnim znojem. Sve van toga može dovesti do nekih uslova; povećana perut, povećana psorijaza…“, rekao je dr Alendar i dodao:

„Najčešći period kada pacijenti treba da dođu zbog pojačanog znojenja je kada imamo crvenilo na koži, odnosno pazušnim jamama, preponama, skalpu. Tada, zbog veće proizvodnje masti, koža ne može normalno da diše i zbog ovog povećanog sloja koža nema dovoljno kiseonika. Koža ne može da diše, javlja se eritem, iritacija i crvenilo“.

Šta može pomoći kod povećanog znojenja?

„Jedan od efikasnijih tretmana za pojačano znojenje kada govorimo o predjelu pazuha, a posebno kod pacijenata koji imaju pojačano znojenje dlanova, ovdje imamo super efikasne rezultate sa botoksom. Ako ne govorimo o estetici i ljepoti, već o znojenju, botoks se može primjeniti u predjelu pazuha i dlanova. To se radi dugi niz godina, a o tome se na našim prostorima gotovo i ne govori“, rekao je doktor.

Doktor je i objasnio kako djeluje botoks.

„Botoks dovodi do začepljenja nervnih završetaka na samom mišiću kada je u pitanju estetika, a kod znojenja dovodi do začepljenja nervnih završetaka na znojnim žlijezdama, odnosno lojnim.

„Naša koža ima lojne žlijezde i znojne žlijezde na svim dijelovima tijela. Te lojne žlijezde znaju da budu problematične, pored prirodnog znojenja tokom leta, imamo ljude koji se znoje na nervnoj bazi. To je nekontrolisano znojenje, stide se da pruže nekome ruku jer im znoj curi niz dlanove.

Što se tiče prirodnih načina, detoksikacija tijela je glavna. Sauna je dobra i za pojačano znojenje, za oslobađanje žlijezda pri pojačanom znojenju“, rekao je dr Alendar.

„Ako smo dugo u stojećem ili sjedećem položaju, krvni sudovi su zasićeni i zadržavaju tečnost u donjim dijelovima našeg tijela. Zbog ovakvog širenja krvnih sudova i smanjene fizičke aktivnosti, naše tijelo je usporeno zbog povećane toplote. Mokrenje je oslabljeno i imamo osećaj nadimanja zbog povećane količine vode“, rekao je on.

Zašto se javljaju problemi sa skalpom?

Kada su u pitanju problemi sa skalpom, dr Alendar je rekao da na to utiču razni uslovi. Folikule dlake imamo po cijelom tijelu, naravno najizraženije su na skalpu.

Aktivni životni vijek kose je tri do pet godina. Tada kosa prelazi u stanje mirovanja i nakon toga kosa opada. Svaki koren kose prati lojne i znojne žlijezde. Zbog nekih autoimunih bolesti, tijelo prepoznaje kosu kao strano tijelo i odbacuje je.

Kod seboroičnog artritisa imamo trenutak crvenila kože glave gdje imamo masne naslage. Za to imamo preparate na bazi salicilne kiseline, losione, koji se nanose uveče prije spavanja, da bi kiselina olabavila nagomilanu masnoću.

„Salicilna kiselina ima zadatak da razgradi tu masnoću koja se zatim uklanja“, dodao je on.

Na pitanje kako smanjiti znojenje tokom ljeta, Alendar je rekao da u ljetnjem periodu svaka teška hrana pojačava lučenje znoja. Lojne žlijezde metabolišu sve što unesemo u tijelo. To su šećeri, ugljeni hidrati i crveno meso.

„Uvek govorim pacijentima da ne prestaju da jedu, već da jedu u razumnim količinama. Salate i lakša jela, više voća i povrća kako bi tijelo moglo da metabolizuje sve masti i šećere koje pojedemo. Slično tome, prerađevine, salame, paštete, djeca mogu da ih jedu, ali samo kada su od provjerenog proizvođača gdje se zna šta je u proizvodu”, rekao je doktor, za N1 Sarajevo.

Oznake: Ljekar