Lijek ostao aktivan satima: Naučnici razvili novu metodu za liječenje tumora mozga

07.05.2026. | 18:46

Naučnici sa Univerziteta “Sečenov” u Rusiji razvili su inovativni sistem, pomoću kojeg antitumorski lijekovi dospijevaju u mozak kroz nosnu duplju – koristeći gelan gumu.

Pres služba univerziteta saopštava da se pomoću ove inovativne metode lijek zadržava na mjestu apsorpcije duže, do šest sati.

“Pametni” oblik doziranja

“Mladi naučnici sa Farmaceutskog instituta “A. P. Neljubina” na Univerzitetu “Sečenov” stvorili su “pametni” intranazalni oblik doziranja na bazi gelan gume, koji omogućava lijeku da duže ostane na sluzokoži i da aktivnu supstancu isporuči u mozak, zaobilazeći krvno-moždanu barijeru – navodi se u saopštenju.

Prema riječima Elene Bahrušine, profesorke Katedre za farmaceutsku tehnologiju, istraživači su koristili ribavirin kao aktivni sastojak za “in situ” sistem (rani stadijum bolesti ograničen na mjesto nastanka).

– Podaci iz brojnih kliničkih studija potvrđuju antitumorski efekat ribavirina. Nedavne studije pokazuju njegovu efikasnost protiv glioblastoma, jednog od najagresivnijih tipova raka CNS-a – objasnila je Bahrušina.

Direktno prodire u mozak

Studija na životinjama, kako je navedeno u izveštaju, pokazala je mehanizam kojim ribavirin direktno prodire iz nosa u mozak.

Koncentracija aktivne supstance u mozgu bila je znatno veća nego u krvi. Naglašeno je da je lijek ostao u sluzokoži životinja 24 sata.

Histološka analiza sluzokože nosa, sprovedena nakon eksperimenta, nije otkrila patološke promjene ni u jednoj grupi, navode naučnici.