Koje lijekove bi uvijek trebalo da imate u kućnoj apoteci

29.06.2025. | 09:56

Analgetici, prva pomoć, laksativi – šta sve treba da sadrži jedna kućna apoteka kako biste odmah mogli pomoći sebi ili nekome od ukućana? I da li bi u njoj trebalo da budu samo lijekovi ili još ponešto?

Bez ikakvog upozorenja, glavobolja, ujed insekta, dijareja ili, naprotiv, zatvor, mogu pokvariti dan, veče ili naredno jutro, pa nije loše imati makar osnovnu pomoć pri ruci. Naravno, to ne znači da treba da se opskrbite svime što postoji u apoteci, već da sastavite svoju skromnu, ali korisnu kućnu verziju apoteke.

Analgetike i spazmolitike bi trebalo uvijek da imate

U svakoj kućnoj apoteci trebalo bi da se nalaze analgetici (lijekovi protiv bolova), kao i antipiretici, tj. lijekovi za snižavanje povišene temperature. Oni mogu pomoći kod nagle glavobolje, menstrualnih tegoba ili visoke temperature. Pored toga, poželjno je imati i neki spazmolitik, koji pomaže kod grčeva i bolova u stomaku.

Lijekovi za regulisanje stolice i protiv alergija

U apoteci bi trebalo da imate i lijekove protiv dijareje i zatvora. Osim toga, neophodni su i antihistaminici – lijekovi koji se koriste u slučaju alergijskih reakcija. Oni su posebno korisni kod ujeda insekata, jer umanjuju otok, crvenilo i svrab. Naročito su važni u toplijim mjesecima kada je broj insekata veći.

Ako imate djecu – prilagodite doze i oblike lijekova

Ako u domaćinstvu imate malu djecu, apoteka se ne razlikuje mnogo – sadrži iste vrste lijekova, ali u dozama i oblicima prilagođenim djeci. Umjesto tableta, najčešće se koriste sirupi ili suspenzije, pa je to važno napomenuti pri kupovini u apoteci.

Prva pomoć uvijek treba da bude dostupna

U kući bi uvijek trebalo da imate osnovni set prve pomoći: sterilne gaze i zavoje različitih dimenzija, hanzaplaste, vatu, kao i sredstva za dezinfekciju rana i ruku – hidrogen i alkohol. Stručnjaci preporučuju i povidon jod kao sredstvo za dezinfekciju otvorenih rana.

U kućnoj apoteci nije sve u lijekovima – potrebni su i uređaji

Osim lijekova, neophodni su i određeni uređaji: toplomer (idealno dva, u slučaju da jedan otkaže), aparat za mjerenje pritiska, a preporučuje se i dozer za lijekove ili špric za precizno doziranje sirupa. Ako neko u porodici ima respiratorne tegobe, korisno je imati inhalator.

Važno pravilo: Redovno provjeravajte rok trajanja lijekova

Kućna apoteka ne smije da bude zamjena za ljekara – samoinicijativno liječenje i postavljanje dijagnoza može biti rizično. Takođe, svi lijekovi imaju rok trajanja, pa ih treba redovno pregledati i izbaciti one kojima je rok istekao, kako ne biste ugrozili zdravlje korištenjem neispravnih medikamenata.