Kako da znate da je dijete previše mršavo: Ovo su ključni simptomi

25.10.2023. | 22:10

Tokom razvoja djeteta različiti faktori mogu uticati na njegovo fizičko i zdravstveno stanje. Dok se neki roditelji bore sa gojaznošću svoje djece, ona takođe mogu biti i previše mršava.

Previše mršavo dijete predstavlja ozbiljnu zabrinutost za svakog roditelja. Naravno, neka djeca su prirodno mršavija zbog ubrzanog metabolizma i takva mršavost kod djece ne mora da predstavlja problem.

Međutim, ponekad nije lako prepoznati da li je u pitanju metabolički poremećaj, poremećaj u ishrani ili hronična bolest.

Zbog toga, mršavost kod djece može biti posljedica različitih uzroka, a njihovo razumijevanje je ključno kako bi se obezbjedila adekvatna briga o djetetu.

Kako da znate da je dijete previše mršavo?

Mršavost kod djece se definiše kao stanje u kome dijete ima manju tjelesnu masu od očekivane za njegov uzrast, visinu i pol.

Parametri za procjenu mršavosti kod djece uključuju indeks tjelesne mase, rast i razvoj i praćenje razvoja vitalnih organa. Kod starije djece može se izvršiti i mjerenje debljine potkožnog masnog tkiva.

Ovo su najčešći parametri koji mogu objasniti kada je dijete previše mršavo:

BMI (indeks tjelesne mase)

BMI se često koristi kao osnovna mjera za procjenu tjelesne mase kod dece. Izračunava se tako što se tjelesna masa u kilogramima podijeli sa kvadratom visine u metrima (BMI = masa (kg) / (visina (m) * visina (m)).

Prema Nacionalnom institutu za zdravlje, BMI za uzrast i pol djeteta može biti korisna mjera kada dijete ima manju težinu.

Rast i razvoj

Praćenje rasta i razvoja djeteta je ključno za određivanje mršavosti. Linearni rast, povećanje visine i tjelesna masa usko su povezani sa nutritivnim statusom djeteta.

Poređenje mjerenja visine djeteta sa referentnim vrijednostima za uzrast i pol je važno u dijagnostici mršavosti.

Procjena tjelesne masti

Pretjerano malo tjelesne masti može ukazivati na mršavost, a tjelesnu masnoću može procijeniti ljekar pomoću posebnih metoda skeniranja tijela.

Pored toga, ljekari mogu da koriste različite testove sastava tijela, uključujući mjerenje ruku i nogu, kako bi dobili bolju predstavu o statusu ishrane deteta.

Praćenje rasta vitalnih organa

Proučavanje rasta vitalnih organa, kao što su jetra i srce, takođe može pomoći u identifikaciji mršavljenja. Pretjerano niska masa organa može ukazivati na nedostatak u ishrani.

Poremećaji zdravlja

Prisustvo simptoma kao što su umor, slabost, gubitak apetita, ozbiljne promjene u tjelesnoj težini i problemi u rastu mogu ukazivati na to da je dijete previše mršavo i da može zahtijevati medicinsku intervenciju.

Laboratorijski testovi

Testovi krvi, uključujući analizu nivoa hranljivih materija kao što su gvožđe, vitamini i minerali, mogu pomoći u identifikaciji potencijalnih nedostataka u ishrani.

Uzroci mršavosti kod djece

Ako je dijete previše mršavo, razlozi za to mogu biti različiti. Često je to složena kombinacija genetskih, bihejvioralnih i dijetetskih faktora.

Pitanje kada je dijete previše mršavo takođe ima veliki uticaj na psihičko stanje, što takođe može biti jedan od uzroka prekomjerne mršavosti kod djece.

Ovo su glavni uzroci mršavosti kod djece:

– neadekvatna ishrana

– poremećaji u ishrani

– poremećaji digestivnog sistema

– povećana potrošnja energije

– genetski faktori

Ključni simptomi

Roditelji bi trebalo da budu zabrinuti kada primjetite znake pretjerane mršavosti kod vašeg djeteta i simptomi se vremenom ne popravljaju.

Simptomi mršavljenja kod djece mogu varirati u zavisnosti od uzroka i težine problema i ponekad mogu dugo ostati neprimjećeni.

Najčešći simptomi po kojima možete reći kada je dijete previše mršavo uključuju:

– gubitak tjelesne mase i slab ili spor rast godinama, zaostajanje u razvoju

– umor i slabost djeteta, nedostatak koncentracije, loš san

– promjene u apetitu, uključujući smanjeni apetit ili potpuno odbijanje da jedu

– nedostatak koncentracije i smanjen uspeh u školi, teškoće u učenju i društvenim aktivnostima

– intenzivne promjene raspoloženja i emocionalnog stanja, zatvorenost djeteta, opsesije ikonama

– problemi sa varenjem, kao što su dijareja ili zatvor, nadimanje

– slaba mišićna masa i atrofija mišića, nedostatak kondicije i želja djeteta za fizičkom aktivnošću usljed brzog zamora

– anemija ili nedostatak gvožđa u krvi kao i nedostatak drugih hranljivih materija

– promjene na kosi, koži i noktima koji postaju slabiji, i lomljiviji.

Kada treba da se zabrinete?

Ukoliko se gore navedeni simptomi ne mijenjaju tokom dužeg vremenskog perioda ili se pogoršavaju, krajnje je vrijeme da se obratite ljekaru.

Kada primjetite da se dijete drugačije ponaša, da ne dobija na težini kako bi trebalo da bude za svoje godine ili da je prečesto umorno, obratite se ljekaru.

Problem može biti u varenju, metabolizmu, ali može biti i u psihičkom stanju. Bez obzira o čemu se radi, na situaciju treba reagovati na vrijeme čim se primjete znaci.

Preporučuje se konsultacija sa pedijatrom, koji će izvršiti detaljnu procjenu i testiranje kako bi se utvrdio uzrok mršavosti. Lekar će takođe pratiti rast i razvoj djeteta kako bi procijenio napredak i obezbjedio odgovarajući tretman, prenosi N1 Zagreb.