
Kako da vam cvijeće bude bujnije bez hemije? Prirodni trikovi za zdravije sobne biljke
12.07.2025. | 13:23Ako volite sobne biljke i trudite se da im pružite najbolju njegu, možda već znate koliko je važna pravilna ishrana i održavanje zemljišta. Međutim, postoji nekoliko praktičnih, prirodnih trikova koji vam mogu pomoći da vaše biljke budu još ljepše i zdravije, a da pri tom ne koristite hemijska sredstva.
Napravite kućni kompost
Vjerovatno niste razmišljali da ostaci iz kuhinje mogu postati blago za vaše biljke. Džejn Dobs je stručnjak za sobne biljke i ona savjetuje da ne bacate ljuske od jaja, talog kafe ili ljuske od povrća.
“Sve ovo možete da iskoristite za pravljenje bogatog komposta koji poboljšava kvalitet zemljišta i podstiče prirodan rast sobnog bilja”, kaže Džejn.
Kompost možete lako napraviti čak i u stanu uz pomoć malih posuda sa poklopcem koje sprečavaju neprijatan miris.
Organski malč za bolju vlagu
Kada se pri uređivanju bašte nakupi lišća, drvne strugotine ili slame, nemojte ih bacati — ovo može biti odličan prirodni malč za sobne biljke.
“Organski malč pomaže da zemlja zadrži vlagu i smanjuje isparavanje. Kako se razlaže, dodatno obogaćuje zemljište”, ističe Džejn. Za sobne biljke, možete da upotrebite i dekorativni malč koji se kupuje u garden-centrima.
Dodajte tanak sloj malča na površinu zemlje u saksiji i primijetićete razliku.
Prirodna zaštita od štetočina
Štetočine mogu biti pravi problem za biljke u zatvorenom prostoru. Umjesto da posegnete za agresivnim hemikalijama, Džejn predlaže jednostavno rješenje:
“Napravite prirodni sprej od bijelog luka, ulja nima ili blagog sapuna pomešanog sa vodom. Prskajte biljke ovom smješom kako biste ih zaštitili od neželjenih gostiju.” Ovaj prirodni tretman je bezopasan za biljke i kućne ljubimce.
Zamjena đubriva svježom zemljom
Grejem Smit, stručnjak za hortikulturu, kaže da nekim sobnim biljkama uopšte nije potrebno đubrivo.
“Ako zemlja u saksiji počne da se zbija ili njen nivo opadne, dovoljno je da dodate sloj svježe zemlje”, objašnjava Smit. Ovo je naročito važno prilikom presađivanja biljaka kada nova zemlja obezbeđuje sve potrebne hranljive materije.
Zalivanje kišnicom — najbolji prirodni izbor
Ako imate mogućnost da sakupite kišnicu, ona je najbolja za zalivanje. “Kišnica sadrži više kiseonika i nema tretmane koji su prisutni u vodi iz česme”, kaže Smit.
Ukoliko nemate gdje da sakupite kišnicu, koristite odstajalu vodu jer će tako smanjiti količinu drugih supstanci koje mogu štetiti biljkama.
Primjenom ovih jednostavnih i prirodnih savjeta vaše sobne biljke biće bujnije, zdravije i zahvalnije — a vi ćete uživati u zelenilu koje donosi mir i svježinu u vaš dom, prenosi Mondo.