Evo gdje sve kamenje može da se formira u našem organizmu

25.06.2023. | 22:55

Kamenje, obično kalcijumsko (takozvani kalcifikati), koje se sastoji uglavnom od kalcijum oksalata, najčešće se stvara u bubrezima, bešici, žučnoj kesi, ali i na drugim mjestima u našem organizmu.

Kamenje u bubrezima

Ovi tvrdi grumenčići „rastu” kada se minerali, obično kalcijum, nakupe u našem urinarnom traktu. Oni izazivaju jake bolove, posebno u leđima blizu kukova i rebara, ako postanu dovoljno veliki da blokiraju cijeli ili dio mokraćnih puteva. U urinu može da se pojavi krv ili čak komadić kamena. Manji ponekad mogu sami da izađu u mokraći. U slučaju da imamo veće kamenje ljekar će nas uputiti na operaciju, kako bismo ih se uspješno riješili.

Grlo

Hrana, mrtva koža ili drugi ostaci mogu na krajnicima da se uhvate i stvrdnu u kamenje, koje se zove tonziloliti. U tom slučaju možemo da imamo upalu grla, dah neprijatnog mirisa i otečene krajnike sa belim tačkama. Kamenje sa krajnika obično možemo nježno očistiti četkicom za zube ili pamučnim štapićem ili ih isprati slanom vodom. U slučaju da to ne uspe, treba da se posavjetujemo sa ljekarom.

Bešika

Ako ne ispustimo urin u potpunosti možda možemo da dobijemo kamen u bešici. Uzrok može da bude i previsoko prisustvo jednih minerala u urinu, a prenisko prisustvo drugih. Ovo kamenje formira se samo ili nakon što mali kamen u bubregu sklizne do bešike i postane veći. Možda imamo zamućen ili krvav urin, ili bol u donjem dijelu stomaka kada idete u toalet. Tretman za liječenje mogu biti lijekovi, operacija ili lijekovima ili razbijanje zvučnim talasima i laserima.

Kamenje u žučnoj kesi

Ovaj mali organ u gornjem desnom dijelu stomaka čuva probavni sok koji se zove žuč. Holesterol i jedinjenje zvano bilirubin u žuči mogu dovesti do stvaranja kamena u žuči. Kamen u žučnoj kesi sam po sebi ne predstavlja opasnost, ali može da uzrokuje ozbiljne komplikacije. Veličina kamenčića varira, od par milimetara, do nekoliko centimetara. Ukoliko kamenje izaziva bolove, potrebno je hitno reagovati.

Prostata

Kod muškaraca prostata je mala žlijezda u blizini bešike koja stvara tečnost za zaštitu sperme. Kamenčići koji se ovdje formiraju su veličine makovog zrna i češći su u srednjim i starijim godinama. Obično vam neće biti potreban tretman jer obično ne izazivaju simptome. Ali ponekad se inficiraju, što može da dovede do upale prostate i da izazove probleme sa urinarnim traktom. Ovo može zahtijevati antibiotike ili drugi tretman.

Kamenje u ustima

Kamen u pljuvačnoj žlijezdi ili sijalolitijaza je stanje u kojem se kamen formira u pljuvačnoj žlezdi ili kanalima i tako blokira protok pljuvačke. Ovo kamenje, obično napravljeno od kalcijum fosfata i hidroksiapatita, može da izazvove bol i oticanje lica, a simptomi se mogu javiti na jednoj strani (jednostrano) ili na obe strane lica (bilateralno). Tretmani sijalolitijaze uključuju masažu, primenu toplote i, ponekad, operaciju.

Pankreas

Ovaj organ u sredini stomaka stvara hormone koji pomažu u varenju hrane i održavaju nivo šećera u krvi stabilnim. Kamenje može proći iz žučne kese kroz žučne kanale do pankreasa i dovesti do upale pankreasa. Tada može doći do pojave groznice, ubrzanog pulsa, mučnine i bola u stomaku koji je se pojačava nakon obroka i širi se u leđa. Ako kamen ne prođe sam, lekar može da ga izvadi. Ponekad može da ukloni i žučnu kesu, koja je izvor problema.

Kamen u nosu

Ovaj rijetki kamen nastaje kada vam se komad dugmeta, gumice, semena, drveta ili nečeg sličnog zabode u nos, što se često dešava u detinjstvu. Tokom godina, može privući minerale kao što su kalcijum, magnezijum i gvožđe i postati veći. Na kraju ćete možda osjetiti bol ili sluz neprijatnog mirisa koja teče samo iz jedne nozdrve. Ljekar prilikom pregleda nosa može da ga vidi i izvadi ga hirurškim putem.

Stomak

Kamenje se ovdje i u digestivnom sistemu retko stvara. Može da ih izazove bolest poput divertikulitisa ili inflamatorne bolesti crijeva. Razlog za njihov nastanak mogu da budu i promjene u stomaku i crijevima zbog bolesti, genetike ili prethodnih operacija. Ljekar će u tom slučaju vjerovatno predložiti operaciju. Takođe će pokušati da otkrije osnovni uzrok da se ne bi ponovo pojavili.