Da se tijelo pravilno hidrira: Ovako treba da pijete vodu po vrućini

24.07.2025. | 10:54

Način na koji pijete vodu pravi ogromnu razliku po ekstremnim vrućinama.

U vrelim danima, posebno smo podložni dehidraciji zbog obilnog znojenja. Zbog toga moramo da posvetimo više pažnje pravilnoj hidrataciji. Da li pijete puno vode? Možda biste odgovorili potvrdno, ali može da se ispostavi da to nije dovoljno da se tijelo pravilno hidrira. Nije važno samo koliko pijemo, već i kako i šta pijemo.

Koliko vode treba piti tokom dana?

Dva litra vode dnevno se smatra apsolutnim minimumom. Međutim, ovo pravilo ne važi tokom vrućih dana, kada nam se potrebe za tečnostima povećavaju zbog intenzivnog znojenja. Pored toga, individualni faktori, kao što su starost, ishrana, način života i fizička aktivnost, takođe igraju ulogu.

Pravilo od dva litra prilično dobro funkcioniše za prosečnu odraslu osobu tokom tipičnog dana. Međutim, po vrućem vremenu, naše potrebe se često povećavaju na preko tri litra. Zato je važno da pratite svoje tijelo – ako osećate žeđ, to je prvi znak da vam je potrebno više vode. Takođe ćete primetiti rane znake dehidracije u toaletu, u obliku tamnožutog ili narandžastog urina.

Kada je u pitanju pravilna hidratacija po vrućem vremenu, način na koji konzumirate vodu je takođe ključan. Možda je čak i važniji od toga koliko pijete.

Način na koji pijete pravi ogromnu razliku tokom vrelih dana

Da biste pravilno hidrirali svoje tijelo, neophodno je da redovno pijete vodu tokom dana. Ispijanje velike flaše vode odjednom sigurno neće pravilno hidrirati vaše tijelo. Većina tečnosti će se brzo izlučiti urinom.

Vrijedi se osvrnuti na pravilo “osam čaša”, koje kaže da treba piti osam čaša vode dnevno. Svaka čaša sadrži 250 ml, što se prevodi na ukupno dva litra. Kao što već znamo, tačne vrijednosti su otvorene za tumačenje, jer individualne okolnosti određuju optimalnu količinu vode. I vrlo često je ova potreba veća od dva litra, posebno ljeti.

Međutim, pravilo “osam čaša” ima veliku prednost. Podstiče pijenje vode u manjim porcijama, u redovnim intervalima. Ovo je nesumnjivo korak u pravom smjeru.

Tokom dana, ne samo da treba da pokušate da pijete puno vode, već i da vodite računa da pijete redovno. Umjesto da pijete brzo, uzimajte male gutljaje. Razvijte naviku češćeg pijenja vode. Tu pametni satovi i aplikacije za telefon koje promovišu zdravlje mogu da budu veoma korisne. Možete da podesite podsetnike za pijenje vode na osnovu vaših individualnih potreba.

Šta još treba piti osim vode?

Pravilna hidratacija nije samo voda. Mogu da pomognu i druge tečnosti, uključujući:

kafa i čaj (nezaslađeni),

mlijeko,

voćni sokovi (bez šećera),

prirodni napici (npr. voda sa medom, limunom i prstohvatom soli),

kokosova voda.

Kao što vidite, prvenstveno bi trebalo da izbjegavate šećer, jer je visok nivo glukoze u krvi povezan sa češćim odlascima u toalet (bubrezi pokušavaju da eliminišu višak šećera). Kada je riječ o kafi i čaju, ne zaboravite da ih pijete umjereno! Ova pića sadrže kofein, koji ima diuretički efekat.

Potrebe za tečnostima mogu da se zadovolje i konzumiranjem voća i povrća. Trebalo bi da budu prisutni u izobilju na našim tanjirima tokom ljeta. Pored vode, oni obezbeđuju vredne vitamine i minerale, uključujući elektrolite, koje naša tela brže gube tokom vrućih dana. Voće i povrće koje je dobro hidrirano:

krastavac,

paradajz,

lubenica,

brokoli,

spanać,

jagode,

grejpfrut,

tikvice,

rotkvice,

kupus,

zelena salata,

biber.

Ukratko, ako želite da osigurate da je vaše tijelo dobro hidrirano po vrućini, obratite pažnju na više od samog pijenja puno vode. Pokušajte da redovno nadoknađujete tečnost tokom dana i jedite puno voća i povrća. Pored toga, pijte više vode danima kada ste fizički aktivniji, prenosi Mondo.

Oznake: Piće, Voda, Vrućina