Da li vas svrbi koža glave? Ovo su najčešći uzroci i rešenja problema

01.11.2023. | 22:43

Češanja kože glave koja svrbi donosi samo kratkoročno olakšanje.Nije preporučljivo češati kožu glave ako svrbi. Pošto je koža glave veoma osjetljiva, bez obzira da li se radi o blagom ili jakom svrabu, uvijek važi pravilo: ne češi se!

Umjesto da je češete, trebalo bi da joj pružite neophodnu njegu i nježno se ophodite prema njoj. Zdrava koža glave je osnovni preduslov za zdravu i sjajnu kosu, piše Novi list.

Šta prouzrokuje svrab kože glave?

Da li ste znali da oko 75 odsto svjetske populacije pati od svraba vlasišta? Postoji mnogo različitih faktora i uzroka koji dovode do svraba kože glave. Prije nego što počnete da tretirate vlasište, trebalo bi da znate šta prouzrokuje svrab kože glave, tako da možete sebi olakšati s pravim lekovima.

Ako ste alergični na određenu hranu ili supstance skrivene u proizvodima za njegu kose, trebalo bi da provjerite poleđinu svojih proizvoda. Jer kada imate alergije, vaša koža glave brzo reaguje i počinje da svrbi.

Štaviše, naše vlasište je jednako osjetljivo kao i koža na našem licu. Naročito u hladnoj sezoni, našoj koži je potrebna hranljivija njega kako se koža ne bi isušila i ne bi zategla.

Iako naša kosa u velikoj mjeri štiti kožu glave, ona je izložena toplom, suvom toplom vazduhu i stoga je pod stresom. Koža je lišena vlage, skalp se suši i počinje da svrbi.

Svrab vlasišta takođe može biti uzrokovan alatima za stilizovanje kao što su fen za kosu, pegle za kosu ili pegle. Zbog toga, uverite se da nežno stilizujete kosu i ne postavljate previsoku temperaturu. Hormonski disbalans može izazvati svrab kože glave. Vlasište postaje osjetljivije i suvo, a to stvara suvu kožu na glavi koja se razvija u svrab.

Uzrok može biti hormon estriol. Ako tijelo pati od nedostatka estriola, skalpu nedostaje neophodna vlaga u ćelijama kože. Najbolji način da to uradite je da posjetite dermatologa.

Perut je takođe poznata kao ekcem koji se naziva seboroični ekcem, koji je čest uzrok svraba kože glave. Perut možete prepoznati po velikim, bijelo-žutim ljuskama koje se formiraju na koži glave.

Koža otkriva mnogo o našem mentalnom zdravlju. Ako patimo od stresa, to se odražava na našoj koži. Slično kao na koži lica, isto je i sa kožom glave. Svako ko pati od velikog stresa stimuliše proizvodnju hormona kortizola.

Kortizol, koji se više oslobađa usljed stresa, zauzvrat usporava stvaranje novih i zdravih ćelija kože. Ako je koža na glavi iritirana, počinje da svrbi.

Sastojci u proizvodima za njegu kose mogu izazvati svrab na koži glave. Ovo ne samo da izaziva neprijatan svrab na koži glave, već i izaziva stvaranje suvih mrlja na koži glave. Ako previše brinete o kosi, iritirate i kožu glave. Šamponi i tretmani obično sadrže supstance za pranje, odnosno surfaktante, koji napadaju lipidni sloj kože glave.

Zbog toga, kada kupujete šampon, vodite računa da proizvod za negu sadrži blage surfaktante i da ne napada previše kožu glave. Takođe je važno da ne perete kosu svaki dan, već svaka dva ili tri dana.

Uravnotežena ishrana ima veoma veliki uticaj na naše tijelo, a može se osetiti čak i na koži glave. Čim našem tijelu nedostaju vitamini, to se vidi na našoj koži. Zato obavezno svakodnevno konzumirajte vitamine u obliku svježeg voća i povrća ili uzimajte dodatke ishrani. I što je najvažnije: ne zaboravite da pijete vodu.

Šta možete učiniti protiv svraba glave?

Da biste izbjegli svrab kože glave, važno je provjeriti gore navedene uzroke. Olakšanje je ono što koži glave apsolutno treba. Da biste se konačno oslobodili svraba, mogu vam pomoći i mali, korisni savjeti.

Naravno, važnu ulogu ima i pravi šampon. Ako volite da koristite proizvode za oblikovanje kose, trebalo bi da pređete na proizvode bez silikona. Bilo bi bolje da ih ne koristite svaki dan, kako bi se vaša koža glave bolje oporavila.

Svi proizvodi za stilizovanje i njegu kose opterećuju kožu glave. Ako ovi savjeti ne pomognu, preporučujemo da posetite dermatologa.

Koji šampon je dobar za svrab kože glave?

Nažalost, mnogi proizvodi za kosu sadrže silikone, koji čak mogu biti i glavni uzrok svraba kože glave. Kosa u početku deluje lepo, zdravo i sjajno, ali vremenom ostaci silikona ostaju u kosi i čak se talože na našem skalpu. To brzo dovodi do iritacije i crvenila kože glave.

Uvjerite se da vaši šamponi, balzami i proizvodi za stilizovanje ne sadrže alergene, iritanse ili senzibilizatore. Zato što naše vlasište brzo apsorbuje ove sastojke.

Ako patite od svraba kože glave i peruti, trebalo bi da izaberete svoj šampon prema sljedećim kriterijumima: malo ili nimalo surfaktanata, bez parfema, bez mineralnih ulja, bez silikona i bez parabena.

Postoje šamponi koji su posebno dizajnirani za kožu glave. Pravi aktivni sastojci osiguravaju da koža glave više ne svrbi tako brzo. Zbog toga možete obratiti pažnju na sledeće sastojke koji smiruju iritiranu kožu glave, a to su: urea, linolna kiselina, so Mrtvog mora, kora vrbe, avokado i ulje pšeničnih klica.

Dječiji šampon za odrasle

Da, dječiji šampon mogu da koriste i odrasli sa osjetljivom kožom. Pošto šampon za bebe sadrži blage sastojke, pogodan je i za odrasle koji pate od suve, osjetljive ili iritirane kože.

Pošto su sastojci u šamponima za bebe strože kontrolisani od onih u konvencionalnim šamponima, šamponi za bebe ne sadrže oštre sastojke kao što su sulfati ili parabeni koji mogu da iritiraju kožu. Isto tako, šampon za bebe ima pH 5,5, što je slično prirodnom pH kože.

Običan šampon ima višu pH vrednost, što može isušiti kožu. Još jedna prednost: Šampon za bebe obično ne sadrži parfem kako ne bi iritirao bebinu kožu. S druge strane, normalan šampon često ima jak miris.

Micelarni šamponi

Micelarni šamponi su takođe idealni za iritiranu kožu glave. Sadrže manje sastojaka koji iritiraju kožu glave i dizajnirani su slično kao i šamponi za bebe. U početku ćete primetiti da više ne svrbi tako brzo. Nakon nekoliko pranja, koža glave će se smiriti i suva koža će nestati.

U većini slučajeva, svrab kože glave i perut su bezopasni. Međutim, ne može se isključiti da suva koža glave ukazuje na kožnu bolest kao što je psorijaza.

Ako ste već probali bilo koji šampon protiv peruti, regenerator, arganovo ulje ili kućne lijekove, a svrab se ne promijeni, za svaki slučaj, trebalo bi da odete kod dermatologa koji će vam pružiti odgovarajuću njegu i prave proizvode koji mogu da izliječe vaš suv skalp. Čak i ako niste sigurni u vezi sa svojim proizvodima, ljekar vam može dati savjet gledajući sastojke.

Oznake: Tjeme