Da li ste probali? Naše bake su ovu biljku u proljeće brale po livadama – vraća snagu i popravlja probavu

29.04.2025. | 11:47

Najbolje je da je upotrijebite odmah, a ako je morate sačuvati, zamotajte je u papirni ubrus i stavite u suvi dio frižidera – nikako je ne perite unaprijed.

Ako do sada niste imali prilike da probate kiseljicu, pravo je vrijeme da to učinite. Na prvi zalogaj može vam djelovati kao bilo koja druga zelena salata, ali njen svjež, blago citrusni ukus brzo osvaja, posebno u toplim proljećnim danima.

Kiseljicu treba kupovati ili brati neposredno prije pripreme, jer brzo vene čak i u frižideru. Birajte listove jarke boje, bez mrlja i oštećenja. Najbolje je da je upotrijebite odmah, a ako je morate sačuvati, zamotajte je u papirni ubrus i stavite u suvi dio frižidera – nikako je ne perite unaprijed, jer vlaga može ubrzati kvarenje.

Prije upotrebe, listove dobro operite i osušite. Mladi listovi su posebno nježni, pa ih nije potrebno čistiti od peteljki.

Kiseljicu možete koristiti na više načina:

Pesto: Zamijenite peršun ili bosiljak kiselicom za osvježavajuću notu u testenini.

Variva: Dodajte kiselicu pri kraju kuvanja proljećnih variva kako biste osvježili jelo.

Salate: Najbolje dolazi do izražaja u svježim salatama, posebno ako imate mlade listove.

Zbog svoje specifičnosti i rijetkosti, kiselica se smatra pravim kulinarskim draguljem.

Kiseljica je bogata vitaminom C i dugo se koristila u ishrani kao dodatak zdravlju. Umjerena konzumacija može doprinijeti:

Ipak, važno je napomenuti: kiseljica sadrži oksalnu kiselinu, pa je osobe sa problemima s bubrezima treba konzumirati umjereno. Takođe, biljka je otrovna za stoku i kućne ljubimce, pa je držite van njihovog domašaja, piše Naj Žena.