Da li ima pomoći kada se pogriješi sa uvećavanjem usana sintetikom VIDEO

01.05.2022. | 20:45

Nije mali broj žena koje su uvećavale usne tzv. sintetičkim filerima i poslije toga bile nezadovoljne. Ipak, rješenje postoji. Od pomoći je klasična hirurgija, a nekada je moguće ispraviti grešku i bez noža i reza.

U RTS Ordinaciji o nehirurškom načinu rješavanja tog problema govorio je hirurg dr Vladimir Arsenijević.

Dr Arsenijević na početku je objasnio šta je to pleksr i kako funkcioniše: „Veoma je bezbjedno. Vidjećete na aparatu vrh jedne iglice koju ja postavljam za svakog posebno pacijenta. To je nešto najsličnije akupunkturnim iglama. Aktivacijom aparata zagrijeva se vazduh između iglice i tkiva”.

Ljekar ništa ne buši, odnosno ne ulazi u samo tkivo: „Zapravo, zagrijeva se vazduh i to što, ako se vidi nešto što podsjeća na dim, to je zapravo taj zagrijan vazduh između vrha igle i tkiva. Šta dobijamo kao rezultat toga? Dobijamo povećanu toplotu, nivo toplote je povišen i taj nivo sve što je iznad ravni kože polako i suptilno spušta. Zato sve što se nalazi iznad ravni kože vi ovim aparatom možete spuštati, nivelisano, kontrolisano.

Na primjer, ako imate bradavicu ili mladež, ako vam dermatolog kaže da je to benigna promjena, skinite je obavezno plekserom – obavezno pregled dermatologa, da ne morate hirurški to da radite. Radio talasi će to skinuti ali ostaće mali ožiljak, možda udubljenje itd, a ovdje ne. Pleksr tačno može da vam skida promjenu do nivoa kože. Međutim, ja uvijek ukoliko imam veću promjenu, recimo pet puta pet centimetara, radim iz dva puta. Skinem skroz do kraja, sačeka se da prođe 7 dana. Ako je par milimetara još ostalo kad se skine krastica, to se uradi. Zaista bude perfektno i kao da promjena uopšte apsolutno nije postojala”.

Dr Arsenijević je na pacijentkinji u studiju RTS Ordinacije pokazao kako izgleda procedura koja je, kako kaže, izuzetno prihvaćena u estetskoj hirurgiji, a odobrena je u svijetu.

„Oporavak od pleksra traje nekoliko dana”, a tokom njih sve vrijeme ste radno sposobni, dodao je. „Vi možete prijepodne pleksr da radite i da direktno odatle odete u svoju kancelariju i na svoje radno mjesto. Ništa vas ne boli”, objasnio je uz dodatak da jedino što pleksr ostavlja jesu male tačke, krastice praktično koje su slivene, a za koje kaže da se mogu prekriti šminkom koja ima zaštitni faktor.

Osim rješavanja spoljnih deformiteta na koži, ova procedura može da riješi mladeže, ali i bore

Naglasio je da ova procedura treba da se radi u zimskom periodu, kada su veći zahvati u pitanju, dok je manje moguće raditi i tokom cijelog leta. Kaže da je metoda potpuno konformna, da je nakon nje potrebno koristiti kreme sa malo većim zaštitnim faktorom i da tada neće biti nikakvih problema.

Osim manjih intervencija, dr Arsenijević kaže da je video i sam radio čitav fejslifting, odnosno zatezanje i podmlađivanje pomoću pleksra.

„Kompletno podmlađivanje lica i uklanjanje nekih spoljnih promjena na koži koje se ne mogu ukloniti filerima, hijaluronom, botoksom itd, a gdje postoji suptilna granica između hirurgije i nehirurgije. Postoje osobe koje ne žele hirurgiju i zato se prilanjaju nekim soft hirurškim metodama”, objasnio je gost Ordinacije.

„Moja preporuka je da sve probleme, komplikacije koje imate sa vještačkim materijalima – biopolimerom, metakrilom, silikonom i sličnima, takve probleme treba da rješavaju isključivo specijalisti plastične i rekonstruktivne hirurgije”, objasnio je stručnjak da je to izuzetno važno kada je klasična hirurgija u pitanju.

Pelksrom se mogu korigovati poše uvećane usne sintetičkim materijalima, odnosno sintetičkim filerima, a da li se mogu skinuti promjene poput bradavica i mladeža, mogu li da nestanu bore ili ožiljci, bilo je pitanje za stručnjaka.

„Zapravo, sve što predstavlja spoljne deformitete na koži – to je posljedica biopolimera su kesice na usnama, krivine, onda migracija, tj. pomjeranje. Vještački materijal je suluda stvar, vi ga ne kontrolišete, on putuje, to je strano tijelo u našem organizmu. Može biti lijevo, može biti desno, može biti gore, može biti dole, i to ne mora biti odmah. Na maloj površini kao što su usne dovoljno je pomjeranje tri milimetra i vi imate anomaliju, asimetriju, imate nešto što pravi psihološku, estetsku i emotivnu patnju onoga ko je konzument bio takve usluge. Druge promjene na koži poput bradavica, virusnih mladeža, keratoza, isto se lako mogu ukloniti. Ono što je zanimljivo meni takođe jesu ožiljci od akni. Uporni ožiljci od dubokih akni, višedecenijskih se mogu na ovaj način nivelisati i polako se tekstura kože može ujednačiti. Znači, vi ne možete obmanuti pacijenta da će mu koža biti idealna, ali kod tih višedecenijskih dubokih promjena na koži, možete dovesti teksturu kože u pristojnu nivelaciju da to bude estetski prihvatljivo i neupadljivo na pogled. Takođe, ja to ne volim da kažem, ali tako se kaže – svračije nožice oko očiju… komforno se mogu ovim riješiti”, objasnio je.

„Ono što je moja omiljena indikacija jesu kapci. To je višak kože na kapcima koji ja ima. Ja sam kandidat… Evo meni viška kože na kapcima i ja sam sada međukandidat… Ovaj višak kože na mojim kapcima… Jedna je indikacija za operaciju, međutim ukoliko ja ne želim operaciju, plašim se ili iz nekih drugih razloga ne želim, ja sam kandidat za pleksr. Pleksr će ovaj višak kože skinuti, tu će se stvoriti male krastice, otok će trajati 48 sati. Postoje specijalne kreme preporučene od strane dermatologa sa cinkom itd. koje se mažu da se brzo dođe do formiranja mlade kože. Kad se stvori novi, mladi kolagen, kad se koža zategne, onda nakon toga da ne ostanu fleke dermatolozi su donijeli odluku i dali nam jedan prtokol kako, kada i koje vrijeme se koriste kreme da bi to bilo sasvim u redu”, objasnio je dr Arsenijević.

Zato je važno čuvati se od sunca, da se ta mlada, nova koža ne izloži sunčevom zračenju i da dođe do neke fleke. Objasnio je i da krastice koje se stvore nakon procedure obično otpadnu za tri, pet ili sedam dana, u zavisnosti od kože.

Vještački materijali u usnama mogu donijeti akutne ali i hronične probleme

Dr Arsenijević je u RTS Ordinaciji detaljno gorovio o komplikacijama koje je usljed uvećavanja usana vještačkim materijalima viđao kod pacijentkinja u praksi, čak i godinu dana nakon prvobitnog zahtava tokom kojih je sve djelovalo u redu: „Postoje akutne i hronične komplikacijije. One akutne, znači trenutne komplikacije, nastaju iz sljedećih razloga – svi vještački materijali su vještački materijali. To su strana tijela u našem organizmu. (ovo se odnosi na silikon, metakril i biopolimer). Njih organizam prepoznaje kao strano tijelo. Hijaluron je hrana za ćelije, prirodna hrana za ćelije i zato ga organizam prepoznaje drugačije”, rekao je dr podvukavši: „Vještački materijali – ne, nikako!”

„Kada unesete strano tijelo u organizam njegova prva reakcija je odbacivanje. Ako organizam burno odreaguje imate odmah infekciju, crvenilo, bol, povišenu tjelesnu temperaturu, otok i to je indikacija kada ljekar mora da reaguje odmah sa adekvatnom terapijom da to spriječi”, rekao je dr Arsenijević, pa dodao da odgovor organizma nekad ne mora biti trenutan, već očigledan tek poslije nekoliko mjeseci ili čak godina: „Šta radi organizam kada vi u njega unesete strano tijelo?”, glasno se upitao ljekar i podsjetio gledaoce da je strano tijelo i metak, trn i sve što ne pripada tijelu.

„Organizam brzo svojim savršenim bioregulatornim mehanizmima pokušava da to strano tijelo učauri. On sve što ima od odbrambenih mehanizama usmjeri prema stranom tijelu, da ga zadrži tu, da ga zaustavi i da spriječi njegovo djelovanje na ostale dijelove organizma i organa, organskih sistema”, plastično je objasnio hirurg.

Korekcija sintetičkim materijalima odmah postaje očigledna, posljedice dolaze kasnije…

„U slučajevima kada ubacujete recimo o usta biopolimer, on će naizgled biti dosta dobar, daće vam rezultat koji će imati efekat kad vi to pogledate odmah, međutim s prolaskom vremena se mijenja i odnos tijela prema tom materijalu. Pošto je to strano tijelo, prva nesvjesna reakcija je da stalno trljate usta, kao kad se razmazuje karmin”, pokazao je doktor i dodao: „Zamislite da u toku 24 sata 365 dana u godini vi imate nešto unutra. Htjeli – ne htjeli vi ćete to raditi. Radeći to pomjerate materijal, deformišete sluzokožu, deformišete kožu, što vi, što iznutra materijal”.

Rekao je da za tu pojavu nisu krivi ljekari jer je to izbor koji je svojevremeno bio na tržištu i promovisan kao trajno rješenje. „E sad, kad neko dođe kod vas, ako ste korektan doktor, vi ga danas ne koristite. Ako ste nekorektni, vi ćete pacijentu reći – Hoćeš li trajno ili privremeno, a podsjetili smo se da je privremeno hijaluron, a trajno rješenje sintetički filer. I sada zamislite tinejdžerku u 18 godina kada ima zakonsko pravo da ode sama kod doktora, ona skupi novac, što nije velika svota novca, ono što je najnemoralnije to je da je pitate – Da li hoćeš privremeno ili trajno rješenje?

Kada stavite nekome vještački materijal ne možete ga više kontrolisati, on više nije u vašem posjedu, on je u posjedu organizma. Kako će ga učauriti, kako će ga pomjeriti, kako će ga namjestiti, vrlo je individualna stvar. To se zove migracija ili pomjeranje materijala koje, naravno, na grudima ne može da bude toliko upečatljivo, ali na usnama dovodi do onoga što je nacionalno pitanje žena koje kod mene dođu i kažu – neću da budem kao druge, neću da budem kao patkast izgled usta itd. Upravo se to dešavalo i to od sintetičkih materijala, isključivo.”, naglašava hirurg.

Neke su žene pribjegavale klasičnoj hirurgiji kako bi očistile taj sintetički materijal koji se ne može istopiti kao što hijaluron može da se smanji određenim enzimom ako se pacijentu nešto ne dopada… Odlazile su kod hirurga, pa su hirurzi pravili klasični rez s unutrašnje strane usana, vadili to i često nisu mogli da očiste to onako kako su žene željele, čak ni iz nekoliko puta. Hirurg je objasnio zašto to ne može da se jednostavno otvori, izvadi, i da sve bude u redu.

„Kada sad zamislimo taj vještački materijal unutra, ja sam ga zamišljao dok nisam vidio kako to izgleda – kao jednu malu glistu koja je tvrda, ona se nalazi u usnama, hirurg lijepo uzme makaze, polako isprepariše usnu, isiječe, i kad otvori on unutra vidi tu glisticu i izvadi je. Međutim, to apsolutno nije tako. Vi unutra zapravo imate potpuno izbrisanu anatomiju usta. Tu ne možete da prepoznate više ništa, krvni sudovi više nisu kao prije, inervacija nije kao prije, bočni krvni sudovi koji nastaju od glavne arterije labilis nisu kao prije – sve je drugačije”, dodaje doktor.

„Hirurg radi, u takvoj situaciji, ono što mora – pokušava da izvadi one segmente koji su tvrdi, a da ne ugrozi krvne sudove i nerve. Međutim, tu je sad pitanje šta je tu silikon a šta je ožiljak od stranog tijela. Jer kada vam trn uđe u kožu ako ga ne izvadite stvrdne se okolo. Hirurg je prinuđen sada da na osnovu svog znanja i iskustva najpribližnije izvadi ono što misli da je od biopolimera. Zato još jednom ponavljam – za sve intervencije koje možemo da nazovemo reintervencije ili popravljanje komplikacija, isključivo se javite specijalistima plastične i rekonstruktivne hirurgije sa bogatim kliničkim iskustvom, zato što su to ljudi koji se dugo godina susreću sa anomalijama stranih tijela, bilo da se to nalazi u estetici, bilo da se nalazi u funkcionalnim segmentima. Govorimo o vremenu koje je iza nas, silne ratne povrede, geleri itd, samo oni znaju kako se ponaša strano tijelo a pogotovo kad je estetika u pitanju”, istakao je dr Vladimir Arsenijević.

Lična priča i korekcija usana

U emisiji smo čuli priču pacijentkinje koja je imala komplikacije nakon postavljanja sintetičkog materijala u usne, pa smo i vidjeli kako izgleda korigovanje loše urađenih usana.

Pacijentkinja u studiju je 2015. godine stavljala biopolimer. Pet godina kasnije je zbog deformiteta odlučila da posjeti plastičnog hirurga koji joj je uradio hiruršku intervenciju. „S obzirom na to da se dešava takva situacija da unutra ne može jasno da se izvadi biopolimer, efekat je bio dobar ali neadekvatno zadovoljavajući da se vrati u prvobitno stanje njenih usana”, kaže dr Arsenijević uz dodatno pojašnjenje da ni hirurški nije moglo sve da se izvadi.

„Nakon toga, pacijentkinja odlazi na rekonstrukciju ali sa hijaluronom, da se doda materijal i ispravi simetrija donje i gornje usne, koja je postala asimetrija. Međutim, čitava priča nije mogla da se završi sa hijaluronom zato što imamo situaciju kada je kod nje migrirao materijal iznad gornje usne i to je materijal koji je migrirao tako da je napravio problem gore, iznad ivice gornje usne. Znači, vi hijaluronom možete popraviti asimetriju u predjelu gdje je crvena zona, ali ako materijal migrira spolja – onda vi ne možete”, rekao je doktor.

Dr Arsenijević pokazao je kako izgleda korekcija usana uz pomoć pleksra: „To je laka, bezbolna procedura. Doduše, pacijentkinja je imala refleksne trzaje, pa je dr Arsenijević objasnio šta se dešava: „Ovo što boli u trenutku to je momenat kada pređete na gornju ivicu usne koja je jako inervisana i jako osjetljiva”.

Objasnio je da praktično pleksr toplotom topi biopolimer, ostavljajući krastice za sobom, ali one brzo nestaju, već za dvije nedjelje kako je ljekar rekao. Tada će se vidjeti i prvi rezultati. Kada spadne otok, krastice i sav višak ostane idealan rezultat: „Ispod je mlada koža, kolagen novi, zategne se i to ima vrlo pristojan izgled”.

Nakon što je ova procedura urađena jednom, hirurg kaže da ne mora da se ponavlja već da se sve može otopiti iz jednog puta. Kada su veće i teže promjene one se rade iz dvaput, a nekad je potrebno i iz tri puta, na po šest mjeseci da se uradi.

Dr Aresnijević je naglasio da je u situacijama kao što je bila kod pacijentkinje u studiju pregled apsolutno neophodan jer ne postoje iste usne. Ponovio je da u nekim slučajevima ne mora da se radi klasična hirurgija kako bi se riješio problem, već da pleksr može da biti dovoljan, ukoliko se radi o spoljašnjim deformitetima na koži. „Ukoliko pacijentkinja želi da skloni, izbaci iz sebe strano tijelo, nema šta – hirurgija je prvo i posljednje rješenje”, zaključio je dr Arsenijević.