Aparati koji su hit tokom zime i ljudi ih masovno kupuju, a da li pomažu?

19.01.2024. | 22:56

Hladno vrijeme ne donosi samo snijeg. Donosi i probleme sa vlagom u domovima što može da bude jako loše za zdravlje.

Britanci su ovog problema svjesni pa masovno kupuju odvlaživače vazduha i tako se nose s problemom vlage i buđi u svojim domovima.

Međutim, ti aparati ne služe samo u tu svrhu već i da održavaju domove toplim, odnosno, kako bi se uštedila struja. Dakle, “dva u jedan” rješenje.

Odvlaživači kod nas i zemljama u okruženju još uvijek nisu toliko popularni, ali mogu se pronaći u gotovo svakoj prodavnici kućnih uređaja, a cijena im ide od 170 do 350 evra.

Međutim, najvažnije je provjeriti da li su napravljeni po standardima i kakav je tip potreban za određeni dom.

Naime, postoje razni faktori, od efikasnosti i brzine odvlaživanja, težine uređaja, buke, veličine spremnika, a uz to mogu biti kondenzacijski, oni koji hlade usisni zrak ili apsorpcijski, koji ga zagrijavaju.

Ljekari su složni, vlaga i buđ su opasni za zdravlje

“Naravno, odvlaživači mogu pomoći ako su napravljeni po standardima. Itekako su korisni i nude benefite, posebno za hronične bolesnike”, rekao je za N1 Zagreb specijalista interne medicine i pulmolog KBC-a Zagreb Saša Srića i dodao:

“Akutne infekcije, a u ovo vrijeme ih ima mnogo, pojačane su kada je vazduh suv i kada nema dovoljno vlage.”

Međutim, dok hronični bolesnici znaju za probleme koje imaju sa disajnim putevima, osobe koje ih nisu imale moraju da obratei pažnju na određene simptome.

“To su kašalj i povišena temperatura. Ako oni potraju tri dana ili duže, potrebno je otići doktoru koji je prva linija obrane. Ali ako takvo stanje, uprkos dobijenoj terapiji, potraju duže od tri nedlje, onda su potrebni rendgen pluća i slika kompletnog grudnog koša. Ovo se posebno odnosi na one koji su nedavno preboljeli veliki kašalj”, naglasio je Srića.

Još je jednom ponovio da vlaga predstavlja ogroman problem za ljude sa plućnim bolestima pa ukoliko neko u svom domu vidi crne mrlje od buđi na zidu, treba da reaguje.

“U toj situaciji treba pristupiti rješavanju problema, a ne ignorisati ga, posebno ako se radi o hroničnim bolesnicima. A jedno od rješenja su, svakako, spomenuti odvlaživači vazduha”, zaključio je stručnjak u razgovoru za N1 Zagreb.

Iako su od velike pomoći, za kvalitetu zraka u domovima svejedno je potrebno često provjetravanje. Važno je napomenuti i da odvlaživači ne mogu riješiti problem plijesni, oni služe kao prevencija.

Ako si pak netko ne može priuštiti odvlaživač, a ima problema s vlagom u zatvorenom prostoru, treba otvarati više prozora istovremeno i ostaviti ih tako na nekoliko minuta. To neće rashladiti unutrašnjost, ali će smanjiti relativnu vlažnost. Takvi potezi preporučaju se odmah nakon kuhanja ili pranja odjeće koja se suši u zatvorenom prostoru.