Živio u kapsuli pod vodom 100 dana, oborio Ginisov rekord: Kakve su posljedice

12.06.2023. | 22:59

Univerzitetski profesor Džozef Dituri, oborio je Ginisov rekord od 73 dana, dva sata i 34 minuta, koji je postavljen 2014. godine za najduži život pod vodom.

Dr Džozef Dituri, univerzitetski profesor, postavio je novi rekord za najduži život pod vodom, bez smanjenja pritiska, tokom boravka u loži „Džuls andersi“. On je proveo 100 dana pod vodom kako bi saznao na koji način će to uticati na telo, piše Nova.rs.

Govoreći o svom iskustvu pod vodom, dr Dituri insistira da se „nikada se nije radilo o rekordu, već o pitanju proširenja ljudske tolerancije prema podvodnom svijetu, izolovanosti, odnosu prema ograničenjima i ekstremnom okruženju“.

Nakon što se vratio na površinu, ljekari su pregledali njegove vitalne organe i izmjerili tjelomere – DNK sekvencu koja se vezuje za kraj hromozoma. Tjelomeri se obično smanjuju kako starimo, ali Diturijevi su sada 20 odsto duži nego što su bili kad je potopljen u martu.

On ističe da takođe ima 10 puta više matičnih ćelija nego na početku istraživanja. Drugi korisni efekti boravka u dubokom moru bili su to što sada ima 60-66 odsto dubokog REM sna noću, holesterol mu je pao za 72 poena, a njegovi markeri inflamacije su prepolovljeni.

Raniji rekord od 74 dana profesor je dostigao 1. marta 2023, što je i verifikovano 13. maja, a sada je dr Dituri već dostigao boravak pod vodom od 100 dana, pa će Fondacija za razvoj morskih resursa, koja je vlasnik lože, zatražiti od predstavnika Ginisa da potvrdi „ovu veliku prekretnicu“.

Misiju dr Diturija, nazvanu Projekat Neptun 100, organizovala je Fondacija za razvoj morskih resursa, a za razliku od podmornice, koja koristi tehnologiju da zadrži unutrašnji pritisak otprilike isti kao na površini, unutrašnjost lože je podešena da odgovara većem pritisku koji se nalazi pod vodom.

Projekat Neptun je dugoročna studija koja se bavi fiziološkim i psihološkim efektima pritiska na ljudsko tijelo, i koristi „jedinstvenost misije i lokacije kako bi se povećala svijest o aktuelnim istraživanjima mora i važnosti očuvanja okeana“.