
Zavirite u Hitlerov podzemni grad u Poljskoj: Gradilo ga je 13.000 zatvorenika, a niko ne zna njegovu namjenu FOTO
19.05.2025. | 22:51Duboko ispod površine Sovinih planina u Donjoj Šleskoj, u jugozapadnoj Poljskoj, skriven je jedan od najmisterioznijih nacističkih objekata iz Drugog svjetskog rata.
Njegova prava svrha nikada nije potvrđena, a ogromna mreža podzemnih tunela i građevina, djelimično neistražena, i danas budi teorije o zlokobnim planovima Trećeg Rajha.
Hiljade žrtava Projekta Riese
Nacisti su započeli Projekat Riese (što na njemačkom znači “div”) u jeku rata, tokom 1943. godine, kada je iz koncentracionog logora Gros-Rozen, ali i drugih, dovedeno hiljade zatvorenika (pominje se brojka od 13.000).
Oni su radili u paklenim uslovima, a procjenjuje se da je oko 5.000 ljudi stradalo gradeći pomenute tunele – od Jevreja i Poljaka do ratnih zarobljenika.
Kompleks nikada nije dovršen, ali je, uprkos tome, ogroman. Sastoji se od sedam podzemnih kompleksa koji su međusobno povezani razgranatom mrežom tunela, u području koje je poslije rata postalo dio Poljske.
Sjedište vojske i Hitlera?
Najrazvijeniji dio je Osovka, gdje se tuneli prostiru dužinom od 1,8 kilometara, uz postojanje željezničke pruge, ogromnih generatora za struju, hale visoke 10 metara i lifta koji je trebalo da vodi čak 16 spratova ispod zemlje!
Lokalni vodič Zdzislav Lažanovski vjeruje da je “podzemni grad” možda bio zamišljen kao glavni štab Hitlera i vrhovne komande, prenosi The Sun.
“Naša najbolja pretpostavka je da je trebalo da bude sjedište vojske i Adolfa Hitlera”, rekao je on.
Mnogi dijelovi su zatrpani
Međutim, kako su se saveznici približavali, planovi nacista su se mijenjali – tuneli su iskorišćeni za proizvodnju oružja, uključujući razvoj V1 i V2 raketa. Ali, nijedna lokacija nije dovršena, a prema dokumentima pronađenim u Pragu, bilo je potrebno još najmanje godinu dana teškog rada da bi projekat bio gotov.
Do danas je istraženo oko 8,5 kilometara tunela, a mnogi dijelovi ostaju zatrpani pod stotinama tona kamenja.
“Znamo za još dva mjesta gdje su tuneli uništeni, ali bi morali da kopamo bar dva metra da bismo došli do njih”, otkrio je Lažanovski.
Turistička atrakcija
Pored pretpostavki da je Projekat Riese predstavljao štab vrhovne komande, postoje nagađanja da je u podzemnim hodnicima sakriven čuveni nacistički voz sa zlatom, pa čak i Ćilibarska soba – nestali dragulj iz Rusije.
Crvena armija je zauzela Donju Šlesku početkom maja 1945. godine, dan nakon što su nacisti obustavili projekat. Saveznici nisu koristili podzemni kompleks, ali je odneseno mnogo opreme – od bušilica do generatora.
Danas, misteriozni kompleks predstavlja turističku atrakciju i tragičan spomenik žrtvama Trećeg Rajha.
“Ovo mjesto podsjeća koliko je ljudskih života žrtvovano u službi monstruoznih ambicija”, zaključio je Zdzislav Lažanovski.