
Zanimljivosti koje treba znati o tarantulama: Prilično su pitome i rijetko grizu ljude
09.07.2025. | 07:13Ženke tarantule mogu živjeti više od 30 godina u divljini. Mužjaci, s druge strane, ne žive dugo nakon dostizanja polne zrelosti, a očekivan životni vijek im je samo 5-10 godina. Najvećim tarantulama je raspon udova oko 25 cm.
Tarantule su prilično pitome i rijetko grizu ljude. Mnogi veći predatori će lako i brzo napraviti obrok od tarantule pa im nije izazovno da napadaju nešto što je toliko veće od njih, odnosno čovjeka. Ako vas tarantula ipak ugrize, ništa se strašno neće dogoditi jer njihov otrov nije jak. Po toksičnosti otrov tarantule može se uporediti s pčelinjim.
One se brane bacanjem bodljikavih dlačica na svoje napadače. Ako se tarantula uplaši, koristi prednje noge da usmjeri bodljikave dlačice sa stomaka. Znaćete da vas je tarantula pogodila s obzirom na to da ovi ubodi izazivaju neugodne i iritirajuće osipe. Neki ljudi mogu imati ozbiljnu alergijsku reakciju.
Ove životinje iz zasjede napadaju sitan plijen. Tokom noći polako se šunjaju do svog potencijalnog obroka da bi ga na kraju uhvatile. Tarantule ne koriste mreže za hvatanje plijena, one imaju teži način – love nogama. Sitnije tarantule jedu insekte, dok neke krupnije vrste preferiraju žabe, miševe, pa čak i ptice.
Kao i drugi pauci, tarantule paralizuju plijen otrovom, a zatim probavnim enzimima pretvaraju svoj obrok u kašu. Pad može biti fatalan za tarantulu.
Tarantule imaju vrlo tanku kožu, posebno na stomaku. Čak i pad s male visine može uzrokovati smrtonosne rane za egzoskeleton tarantule.