VIDEO – Norveški ribari pronašli ruskog vojnog kita

29.04.2019. | 23:10

Ribarima na sjeveru Norveške prišao je prije neki dan kit beluga, a na njemu su primijetili neku vrstu pojasa, za koju sumnjaju da podstiče od ruske vojske.

Kit je doplivao direktno do nas i odmah nas je zaintrigirao. Kao da je pokušavao da se češe o čamac. Onda smo primijetili da ima pojas oko stomaka, objašnjava ribar Joar Hesten za norveški portal VG.

Fotografisali su životinju i poslali fotografije pomorskim biolozima u Tromzou.

„Mislio sam da se upleo u nešto i da mu je smetalo da pliva, pa sam htio da neko stručan pogleda i možda nam pomogne“, kaže Hesten.

Profesor na norveškom Arktičkom univerzitetu u Tromzou, Audun Rikardsen, bio je siguran da je pojas na belugu stavljen ljudskom rukom, ali da mu nije bilo poznato da naučnici u Norveškoj niti Rusiji koriste takvu opremu.

„Kontaktirao sam ruske kolege i potvrdili su mi da ne rade ništa slično. Rekli su mi da je najvjerovatnije ruska mornarica u Murmansku odgovorna“, istakao je Rikardsen.

Proslijedio je fotografiju norveškom Direktoratu za ribarstvo. „Saznali smo da je kit i dalje sa ribarima, pa smo organizovali da neko od naših ljudi ode i ispita životinju“, kaže Jorgen Vig, pomorski biolog.

Zajedno sa inspektorom Ingveom Larsenom, ribari su uspjeli da namame belugu filetima bakalara.

Pokušali su da skinu pojas iz čamca, ali je bio črvsto zavezan. Na kraju je Larsen obukao nepropusno odijelo i ušao u vodu sa kitom i uspio da skine pojas.

Larsen ističe da je životinja bila veoma pitoma i da se osjećao bezbjedno sve vrijeme. „Djelovalo je kao da je navikao na ljude. Mislim da je zato i prišao ribarima“, objašnjava Larsen.

Navodi da je na pojasu pisalo da je oprema iz Sankt Peterburga, kao i da je imao držač za „go pro“ kameru. „Poznato nam je da u Rusiji imaju pripitomljene kitove u zatočeništvu, koje ponekada puste u divljinu ili oni sami pobjegnu“, dodaje Larsen.

„Ukoliko ova oprema podstiče iz Rusije, a vjerujemo da je to slučaj, onda sigurno ne pripada naučnicima, već ruskoj vojsci“, kaže Martin Biuv, Rikardsenov kolega sa univerziteta, prenosi RTS.

I američka i ruska mornarnica su imale tajne programe u kojima su koristile morske sisare za brojne zadatke tokom Hladnog rata. Otkrivanje tih programa izazvalo je velike kontroverze, pa su mnogi od njih prekinuti.

Proteklih mjeseci u žižu svjetske javnosti dospjela je priča o ilegalnoj farmi kitova u istočnoj Rusiji, a prije par nedjelja odlučeno je da se više desetina kitova iz nje pusti na slobodu.