U Holandiji izgrađen nadvožnjak koji se sam popravlja!

24.05.2025. | 20:18

Željezničko-putni nadvožnjak Vijf Ajkentnel u holandskom gradu Rijenu sam se popravlja! Naime, sadrži bakterije koje ispunjavaju pukotine čim se pojave.

Zato je ovaj nadvožnjak prvi infrastrukturni projekat u kojem se samozacjeljujući beton kombinuje sa smanjenjem horizontalne armature. Tunel je proizveden na održiviji način i očekuje se da će trajati duže.

Izvođač radova Hejmans Infra ugradio je samozacjeljujući beton u zid tunela dužine 25 metara. Ovaj beton može sam da se “zaliječi” kada se pojave pukotine.

U beton se dodaje poseban aditiv koji se sastoji od kombinacije bakterijskih spora i hranljivih materija.

To djeluje kao lijek za beton. Za zid tunela, na svaki kubni metar betona dodaje se mješavina od šest kilograma bakterijskih spora i hranljivih materija.

Kada kroz pukotine dođu u kontakt s vlagom i kiseonikom, bakterije u betonu postaju aktivne. Tada one ispunjavaju pukotine zaptivnim slojem krečnjaka.

Očekuje se da će samozacjeljujući beton biti trajniji od tradicionalnog, jer bakterijske spore biološki popravljaju pukotine, prenose “Zanimljivosti dana”.

Kompanija Hejmans i Tehnički univerzitet Delft očekuju da će ova primjena imati pozitivan efekat na održivost i životni vijek tunela, piše prorail.nl.

Za samozacjeljujući beton takođe je potrebno približno upola manje horizontalne armature. Taj čelik inače jača beton, ali ima i veliki udio u emisiji CO2 u betonu – oko 25 odsto. Manje armature znači i manju emisiju CO2.