Stroga pravila država: Ne možete bebi dati ime koje poželite

12.02.2022. | 16:15

Čudna imena su trend, ali ipak, postoje i ona koja su i zakonom zabranjena.

Par u Francuskoj je poželio da da svom djetetu ime Nutela, ali to nije dopušteno.

Odluka nema veze s autorskim pravima, nego bi, kako je obrazloženo, ime bilo predmet sprdnje. Roditelji su na kraju dijete nazvali Ela.

U Francuskoj je takođe zabranjeno ime Fraise, što u prevodu znači jagoda, jer bi se moglo pogrešno protumačiti kao žargonska riječ za zadnjicu. I ovaj slučaj je završio na sudu, pa su roditelji nakon negativnog odgovora kćerku nazvali Fraisine.

Treći par u Francuskoj pokušao je da djetetu da ime Princ Villiam, ali i to je palo u vodu kako se djetetu ne bi rugali.

Portugal je još jedna zemlja koja ima stroga pravila kad su u pitanju imena. Nadimci ne mogu da budu službena imena. Roditelji koji požele da djetetu daju ime Tom moraće odabrati Tomas.

U ovoj zemlji zabranjena su i imena koja nisu portugalska, a Tor, Nirvana i Paris samo su neka na popisu koji se sastoji od 82 stranice zabranjenih imena.

Par iz Švedske pokušao je svoje dijete da nazobe Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116, u znak protesta zbog novčane kazne koju su dobili, jer ime svog djeteta nisu prijavili do petog rođendana. Pri predaji zahtjeva 1991. godine rekli su da se ime izgovara Albin, ali nisu dobili zeleno svjetlo.

Drugi švedski par je želio da dijete nazove Ikea, a nisu uspjeli, jer je zabranjeno da koriste imena preduzeća.

Na Islandu slovo C nije uključeno u abecedu pa je zabranjeno koristiti imena koja počinju tim slovom. Zbog toga je bivši gradonačelnik Rejkjavika Jon Gnar bio spriječen da nazove svoju kćerku Camila.

Islanđanka Hariet Kardev, čiji je otac Britanac, nije mogla dobiti pasoš jer njeno ime ne postoji na Islandu. Na kraju je dobila ali na ime Stulka (djevojka) Kardev.

Novi Zeland zabranio je imena Saint, Princ, King i Rojal, a pravu muku prošli su i roditelji koji su sina htjeli da nazovu rimskim brojem III.

Vi možete djetetu da poželite da date glupo ime, ali zapamtite da je dijete to koje će živjeti s tim – rekao je tada matičar Džef Montgomeri, prenosi b92.

Osim toga, Novi Zeland strogo propisuje da interpunkcijski znakovi ne mogu biti dio imena.

Oznake: Država, Zabrana