Snimak će vas zaprepastiti: Evo šta se dešava kada pustite vodu u WC šolji VIDEO

21.05.2023. | 10:30

Nova studija objavljena u časopisu Scientific Reports pokazala je koliko brzo se aerosoli iz WC šolje šire do naših pluća. Šta se dešava kada pustite vodu u toaletu?

Vjerovatno ne razmišljate o tome, ali naučnici već decenijama upozoravaju da toaletne šolje bez poklopca, poput onih koje se nalaze u javnim toaletima, oslobađaju aerosole, sitne, nevidljive čestice koje sadrže urin, izmet i potencijalno viruse poput SARS-CoV- 2 i norovirus i bakterije poput Legionele, prenosi Jutarnji.hr.

Ali do sada se nije znalo koliko se brzo aerosoli iz WC šolje šire do naših pluća. U studiji objavljenoj nedavno u časopisu Scientific Reports, tim dr Džona Krimaldija sa Univerziteta Kolorado u Boulderu navodi da je sitnim česticama iz šolje potrebno samo osam sekundi da stignu do zone našeg udisanja.

Da bi saznali kako se aerosoli šire, Krimaldi i njegove kolege okupili su se u univerzitetskoj laboratoriji oko toaletne šolje bez poklopca. Postavili su laser koji emituje zeleno svjetlo iznad toalet šolje i kameru nekoliko metara dalje. Zatim su pustili mlaz vode. Snimak je bio nevjerovatan: zahvaljujući zelenom laserskom svjetlu, naučnici su videli oblak čestica koje su poletjele u vazduh i zatim ostale tamo.

“Svi smo bili prosto začuđeni. Vidjeli smo ovaj nevjerovatno energičan mlaz čestica kako puca prema plafonu. Ljudi su počeli da se smiju. Rekli su: ‘O moj Bože, mora da se šališ. To se dešava kada pustite vodu u toaletu?'”, prisjetio se Krimaldi eksperimenta.

Naučnici su shvatili da se oblak čestica brzo podiže i vraća ka zidu iza klozetske šolje. Najgušći oblak čestica, koji bi vjerovatno sadržao najveću koncentraciju patogena, skočio oko 30 centimetara iznad toalet šolje u roku od 5,5 sekundi. U roku od osam sekundi nakon ispiranja, istraživači su primijetili da su čestice letjele oko 1,5 metara iznad toalet šolje, koja je u zoni udisanja većine ljudi.

Aerosoli su nastavili da se šire 60 sekundi. Tim nije ponovio svoj eksperiment sa “kakom u ljusci”, ali Krimaldi je optimista u pogledu primjene metode laserske vizualizacije na dizajn novih toaleta.

“Toaletna voda sadrži povišene nivoe patogena za desetine ispiranja nakon kontaminacije fecesom. Ovo nam daje alat za testiranje novih dizajna toalet šolje”, rekao je Krimaldi.