Slika nađena na buvljaku: Kupljena za 30 dolara, sada vrijedi milione

26.11.2021. | 20:37

Jedna londonska galerija ima u ponudi do sada nepoznato djelo Albreta Direra. Prije nekoliko godina pronađeno je na buvljaku u Bostonu i kupljeno za 30 dolara. A onda se ispostavilo da vrijedi milione.

Ovo je priča koju bi vjerovatno svako želio da doživi: čovjek je crtež na požutjelom listu papira za 30 dolara na buvljaku u Bostonu misleći da je riječ o reprodukciji iz 20. vijeka, a kasnije se ispostavilo da je to originalno djelo njemačkog renesansnog slikara Albreta Direra, koje navodno vrijedi možda čak 50 miliona dolara.

Riječ je o crtežu “Djevica sa djetetom” nastalom, kako se procjenjuje, 1503. godine.

Direr je jedan od najvažnijih njemačkih umjetnika, njegova slika “Četiri jahača apokalipse” spada u remek-djela u istoriji umjetnosti. Kao i mnoge druge.

Živio je od 1471. do 1528. godine, na prelazu iz kasnog srednjeg u rani novi vijek. To je vrijeme koje je donijelo velike društvene potrese: crkva i vjera sve više su gubile na važnosti. Umjesto toga, do izražaja dolazi pojedinac. Nova predstava o čovjeku renesanse ogleda se u književnosti, arhitekturi i, naravno, slikarstvu i vajarstvu. Djela Albreta Direra svjedoče o tom velikom razvoju.

Njegov rodni grad Nirnberg bio je ekonomski i kulturni centar za Direrova života. To je pomoglo majstoru drvoreza i bakroreza da rano stekne slavu. Drugi razlog bio je to što se i tržište umjetničkih dela u to vrijeme brzo promijenilo. Direr je bio finansijski veoma uspješan, s jedne strane zbog penzije koju je dobio od cara, a s druge, zbog prodaje slika, recimo na sajmu u Frankfurtu. Brzo je postao superzvijezda evropske umjetničke scene – i to još za života.

Završio je zlatarski zanat i to mu je pomoglo da razvije svoje izvanredne tehničke vještine. Naučio je da radi na metalnim površinama i to znanje uspio je da iskoristi za izradu bakroreza, po čemu se proslavio.

Već tada su njegovi drvorezi i bakrorezi štampani u velikim tiražima i dobro su se prodavali i u Njemačkoj i u čitavoj Evropi. Na svim djelima nalazi se njegov monogram – pečat kvaliteta i rani izraz autorskog prava, koje tada još nije bilo ono što je danas.

Oznake: Buvljak, Slika