Simbol nordijskog jedinstva: Četvrt vijeka mosta koji je spojio dva grada i dvije države

03.07.2025. | 18:33

Prije 25 godina pušten je u saobraćaj Eresundski most, najduži kombinovani drumsko-železnički most-tunel u Evropi, spona između Danske i Švedske.

Prošlo je 25 godina, kada je, kako Šveđani u šali kažu, počela nova “invazija Danaca”. A vjerovatno bi i Danci mogli reći nešto slično.

Toga dana pušten je u saobraćaj Eresundski most, najduži kombinovani drumsko-železnički most-tunel u Evropi, spona između dva grada, Kopenhagena i Malmea, ali i dvije države – Danske i Švedske.

Most su zvanično pustili u saobraćaj danska kraljica Margrete i švedski kralj Karl Gustav. Bio je to impresivan projekat, koji je koštao oko četiri milijarde evra, a za koji je ideja postojala decenijama unazad.

Sama mostovna konstrukcija duga je nešto manje od osam kilometara.

Potom se prelazi preko vještačkog Bibernog ostrva (logičnog nastavka prirodnog Slanog ostrva), dugog četiri kilometra, koji je na danskoj teritoriji, i dalje prema Kopenhagenu nadovezuje se na Drogdenski tunel dug još četiri kilometra, koji je najvećim dijelom ispod mora.

Kakvu je važnost, ekonomsku, finansijsku, trgovinsku, kulturnu imao za dvije susjedne i tijesno vezane skandinavske nacije, suvišno je i govoriti.

Most je postao mnogo više od mosta, simbol nordijskog jedinstva, saradnje i sloge.

Na dan kada je otvoren prije četvrt vijeka, suvereni dvije države (kraljicu Margrete je na tronu prošle godine nasledio sin Frederik), ponovo su se okupili sa suprugama, kraljicom Silvijom i kraljicom Meri, da obilježe značajan datum.

Most je u međuvremenu stekao i filmsku popularnost, jer je 2011. na švedskoj televiziji emitovana prva epizoda kriminalističke serije “Most”, čija je radnja većim dijelom vezana upravo za njega, a koja je postala svjetski hit i snimljene su četiri sezone, prenosi RTS.

Oznake: Danska, Most, Švedska