
Sijaju u mraku, ribe Grenlanda kroz koje teče fluorescentni zeleni antifriz VIDEO
21.08.2022. | 09:56Ispod santi ledenog Grenlanda, nedavno je otkrivena nova vrsta ribe koja se prilagodila životu u ekstremnim uslovima. Neobično je što kroz njeno tijelo teče fluorescentni zeleni antifriz.
Mladi šareni puž (Liparis gibbus) u svom tijelu ima visok sadržaj proteina koji ometaju smrzavanje.
Kao što antifriz pomaže u regulisanju temperature motora automobila u ekstremnim uslovima, interesantno je da su određene vrste riba evoluirale u ekstremnim klimatskim uslovima. Tako ribe koje žive u hladnim staništima Grenlanda u svom tijelu imaju zeleni antifriz bogat proteinima.
🚨 NEW RESEARCH ALERT! For the first time, scientists have documented biofluorescence in an Arctic fish species. The study was led by Museum researchers who dived in icy waters off of Greenland, where the glowing snailfish was found.
💡🐟💡Read more: https://t.co/pSMNQ6q3DT pic.twitter.com/JjZ1aqSAvL
— American Museum of Natural History (@AMNH) March 18, 2021
„Protein iz antifriza lijepi se za površinu malih kristala leda i sprečava ih da prerastu u velike kristale”, istakao je koautor istraživanja Dejvid Gruber, naučni saradnik u Američkom prirodnjačkom muzeju i profesor biologije na univerzitetu u Njujorku.
Istakao je da su ribe sa sjevernog i južnog pola samostalno razvile ove proteine.
Proteini protiv smrzavanja prvi put su otkriveni kod nekih riba koje žive na Antarktiku, prije skoro 50 godina.
Za razliku od hladnokrvnih gmizavaca i insekata, ribe ne mogu da prežive ako im se tečnosti u tijelu zalede, jer tada se u njihovom krvotoku stvaraju ledeni kristali.
„Činjenica je da su se ovi proteini pronađeni u ribama ukazali na sposobnost prilagođavanja i preživljavanja tih organizama u ekstremnim staništima”, istakao je drugi koautor sdtudije Džon Sparks, kustos dijela ihtiologije.