Pazite gdje fotografišete: Turisti mogu platiti preko 100.000 evra kazne zbog kršenja pravila o fotografisanju

12.07.2025. | 22:41

Savršen snimak na pogrešnom mjestu može dovesti turiste u ozbiljne probleme.

Stručnjaci za luksuzna putovanja u eShores-u upozoravaju turiste na naizgled nevine fotografije koje mogu kršiti lokalne zakone o privatnosti i narušavati ograničenja autorskih prava na destinacijama širom svijeta. Neke lokacije imaju posebne zabrane selfija, a fotografisanje drugih bez pristanka ili objavljivanje slika na mrežama može rezultirati kaznama do skoro 130.000 eura – pa čak i zatvorskom kaznom.

Iskusni turistički konsultanti upozorili su turiste da budu posebno oprezni prilikom fotografisanja u ili blizu vjerskih mjesta, zgrada vlada, kulturnih institucija, vojnih zona, znamenitosti zaštićenih autorskim pravima i javnih prostora sa zakonima o privatnosti, a Daily Mail otkriva pet zemalja u kojima vas fotografija može koštati.

Dubai (UAE) – Potencijalna kazna: 110.000 funti (127.700 eura)

U Dubaiju je fotografisanje generalno u redu za ličnu upotrebu, posebno na popularnim turističkim mjestima. Međutim, ključno je biti svjestan privatnosti i izbjegavati fotografisanje ljudi bez njihovog pristanka, jer je to kršenje zakona o privatnosti UAE.

Ukoliko slikaju lokalce bez njihovog pristanka, turisti se mogu suočiti sa ogromnim kaznama do 500.000 AED (110.000 funti) ili čak zatvorskom kaznom.

Fotoaparati su takođe strogo zabranjeni u vladinim zgradama, na vojnim lokacijama, u određenim palatama i određenim područjima širom emirata, tako da bi vas Instagram selfi bukvalno mogao koštati odmora – ili slobode.

Španija – Potencijalna kazna: 26.400 funti

U Španiji, pravljenje selfija sa policajcima, ili uz njih, u javnosti može izazvati ozbiljne kazne u rasponu od 600 do 30.000 eura.

Kontroverzni „Zakon o zabrani ćutanja“ iz 2015. godine, koji je prvobitno uveden da bi se ograničilo fotografisanje ili snimanje policije, od tada je ublažen i sada zabranjuje neovlašćeno korištenje slika koje bi mogle ugroziti bezbjednost policajaca ili ometati njihov rad.

Međutim, zakon se aktivno sprovodi, posebno tokom protesta i na osjetljivim lokacijama poput aerodroma, pretvarajući turiste u nesvjesne prekršioce zakona.

Japan – Potencijalna kazna: 80 eura

U Japanu, ograničenja fotografisanja idu dalje od očiglednih zabrana u hramovima, a stroga politika zabrane fotografisanja sprovodi se i na željezničkim stanicama i u tradicionalnim ryokan gostionicama.

U istorijskim gejša kvartovima, kao što je svjetski poznata četvrt Gion u Kjotu, postoje zabrane fotografisanja u nekim oblastima zbog problema sa turistima koji uznemiravaju gejše.

Pravljenje nepoželjnog selfija sa gejšom, ili čak samo fotografisanje u određenim oblastima, može dovesti do kazni od 10.000 jena (oko 80 eura) – a da ne pominjemo ozbiljan kulturni prekršaj.

Portofino, Italija – Potencijalna kazna: 275 eura

U Portofinu, u Italiji, predugo zadržavanje tokom pravljenja selfija u „zonama bez čekanja“ može dovesti do kazne do 275 eura.

Grad sa razglednica uveo je ova ograničenja kako bi se kontrolisala prenatrpanost i pješačke saobraćajne gužve, posebno tokom prometnih perioda turističke sezone.

Južna Koreja – Potencijalna zatvorska kazna

U Južnoj Koreji, privatnost se shvata ozbiljno zahvaljujući zakonu o „pravu na lice“, koji građanima garantuje sveobuhvatnu zaštitu slike.

To znači da fotografisanje pojedinaca bez njihovog pristanka, bilo u privatnim prostorima ili čak na ulici, može dovesti do pravnih problema kao što je potencijalna zatvorska kazna ako se subjekti mogu identifikovati.

Iako se ne primjenjuju široko, selfi štapovi takođe mogu tehnički dovesti do novčanih kazni.