
Objavljena lista deset najboljih gradova na svijetu: U njima epicentar života na našoj planeti
23.05.2025. | 12:39U vremenu kada svijet puca po šavovima – zbog ratova, kriza i neizvjesnosti – jedan poredak ostaje važniji nego ikad: koji su gradovi najjači, najstabilniji i najpoželjniji za život i rad?
Odgovor donosi nova lista 1.000 najvažnijih svjetskih gradova koju je sastavio tim analitičara iz kompanije Oxford Economics, ocjenjujući ih kroz pet ključnih kategorija: ekonomija, ljudski kapital, kvalitet života, ekologija i upravljanje.
Top 10 gradova svijeta za 2025:
Njujork (SAD)
London (Velika Britanija)
Pariz (Francuska)
San Hoze (SAD)
Sijetl (SAD)
Melburn (Australija)
Sidnej (Australija) [novi ulazak]
Boston (SAD) [novi ulazak]
Tokio (Japan)
San Francisko (SAD)
Zašto baš ovi gradovi?
Njujork i London i dalje drže vrh. Ne samo da su svjetski finansijski centri, već i mjesta gdje se stvaraju ideje, obrazuju najbolji kadrovi i donose ključne odluke. Ovi gradovi su pravi motori planete.
Pariz je ove godine prestigao Silicijumsku dolinu i zasjeo na treće mjesto. Francuska prijestonica ima ogroman BDP i fokus na uslužni sektor. San Hoze i dalje briljira zahvaljujući tehnološkim gigantima poput Apple-a, Google-a i Mete – ali je pao na četvrto mjesto, prenosi Kurir.
Sijetl, dom Amazona, Microsofta i Boinga, ima odličnu kombinaciju tehnologije, avio-industrije i maloprodaje. Zahvaljujući tome, zauzeo je petu poziciju.
Sidnej i Boston – nova imena među elitom
Po prvi put među deset najboljih našli su se Sidnej i Boston. Sidnej je skočio na listi zbog izvanrednog kvaliteta života i poboljšanja ekoloških standarda. Boston, s druge strane, ima jaku ekonomiju, prestižne univerzitete (Harvard, MIT) i sve je popularniji kod globalnih kompanija.
Ko ide gore, a ko pada?
Stručnjaci iz Oxford Economics navode da su se gradovi iz Indije, Indonezije i Velike Britanije značajno popravili ove godine, dok su japanski, kanadski i brazilski gradovi zabilježili pad.
Gradovi budućnosti: Osam arhetipova
Analiza ide korak dalje i grupiše gradove prema njihovim karakteristikama u osam kategorija: globalni lideri, regionalni centri, kulturne prijestonice, održivi gradovi, industrijski centri, naslijeđeni gradovi, rastući megagradovi i zvijezde u usponu.
Svaka grupa ima svoje izazove i prednosti:
Globalni lideri (poput Njujorka i Londona) najbolje mogu da iskoriste potencijal vještačke inteligencije, ali se suočavaju sa sve većom nejednakošću.
Rastući megagradovi (u Aziji i Africi) imaju ogroman potencijal za razvoj ljudskog kapitala, ali se bore sa prebrzom urbanizacijom.
Kako se mjeri atraktivnost jednog grada?
Oxford Economics Global Cities Index uzima u obzir:
Koliko grad doprinosi globalnoj ekonomiji
Koliko je obrazovan i produktivan njegov narod
Kako se u njemu živi – zdravstvo, stanovanje, bezbednost
Koliko brine o okolini
Kako se njime upravlja – transparentnost, efikasnost, stabilnost