Neće je srušiti: Austrija odlučila šta će biti sa Hitlerovom rodnom kućom

25.05.2023. | 12:35

Rodna kuća Adolfa Hitlera u austrijskom gradiću Braunauu na Inu biće pretvorena u policijsku stanicu i obrazovni centar o ljudskim pravima namijenjen austrijskim policajcima.

“Rušenje ili muzej ne dolazi u obzir. Policijska stanica i obrazovni centar za policajce je primjerena namijena koja podmiruje moralnu, političku i pravnu dimenziju ovog mjesta”, rekao je istoričar Oliver Ratkolb iz stručne komisije koja se bavila pitanjem namijene zgrade.

Komisija je odbacilo rješenje koje uključuje rušenje obrazlažući to strahom da bi se taj čin u svijetu mogao protumačiti kao “biježanje Austrije od sopstvene odgovornosti”.

“Kuća će postati dom za najbrojniju austrijsku instituciju zaštite ljudskih prava a to je policija”, rekao je član komisije Herman Fajner za javni servis ORF.

Hitler je rođen je u iznajmljenoj sobi na posljednjem spratu kuće 1889. godine, a u njoj je živeo samo nekoliko mjeseci. Obišao ju je 1938. godine.

Tokom nacističke vladavine, kuća je pretvorena u njegovo svetilište, dok je grad privlačio talase turista. Nakon što su nacisti počeli da gube rat 1944. godine, kuća je zabarikadirana.

Austrijska vlada je kupila zgradu u Braunauu na Inu, u blizini granice sa Nemačkom 2016. godine, nakon dugog spora, na osnovu obavezujućeg naloga za kupovinu, prenosi Hina.

Početak građevinskih radova na preuređenju kuće očekuje se na jesen. Trebalo bi da budu završeni do 2025. godine, a planirano je da se policijske snage usele do 2026. godine.

Ovaj plan je izazvao kontroverze u austrijskoj javnosti. Pojedini Austrijanci žele da kuća bude srušena, kao i komisija stručnjaka, koja je odlučila da ona treba da se sruši da ne bi postala žarište neonacista. S druge strane iznosi se mišljenje da bi to bilo poricanje prošlosti Austrije, dok ima i onih koji smatraju da bi kuću trebalo koristiti kao mjesto pomirenja ili kao prostor za dobrotvorne svrhe. Austrijska vlada je decenijama iznajmljivala kuću od bivše vlasnice Gerlinde Pomer, u pokušaju da zaustavi krajnje desničarski turizam, navodi BBC.

Koristila ga je dobrotvorna organizacija kao dnevni centar za osobe sa posebnim potrebama sve dok Pomer nije blokirala renoviranje. Vlada je 2016. godine usvojila zakon kojim se dozvoljava da joj se oduzme kuća u zamjenu za više od 800.000 evra na ime kompenzacije.

Tri godine kasnije ministarstvo unutrašnjih poslova objavilo je planove za pretvaranje kuće iz 17. veka u policijsku stanicu.