Mnogi oduševljeni njihovim umijećem: Monasi otkrili tajnu manastirske rakije

26.01.2024. | 08:40

Kažu da sa rakijom u našem narodu i  uopšte na Balkanu sve počinje  i sve se završava.

Slavi se rođenje, uspjesi,  pije se kada nekoga izgubimo,  u pokoj  duše. Proizvodnja najpoznatijeg i najstarijeg alkoholnog i tradicionalnog pića spada u složen proces i potrebno je veliko znanje ali i rad , tako je i u manastiru Donja Bišnja kod Dervente.

U podrumu manastira odležavaju destilati, tri vrste rakija- viljamovka, šljivovica i dunjevača. Manastir Donja Bišnja kod Dervente posvećen pokrovu Presvete Bogorodice.

Posjeduje veći voćnjak jabuka i krušaka od čijih plodova monasi proizvode rakiju. Manastir je izgrađen je uz finansijsku podršku ktitora Ratka Đekića koji živi u San Dijegu u Kaliforniji. Izgradnja manastira je počela 2002. godine na zemljištu koje su  Đekići poklonili srpskoj pravoslavnoj crkvi.

“2005. članovi porodice Đekić su zasadili voćnjak,  tri godine kasnije već su se ubirali ozbiljni plodovi. Monasi su sakupili plodove i ispekli prvu rakiju. Po starim običajima i domaćinski. Svi koji su probali tada manastirsku rakiju bili su oduševljeni umijećem monaha i aromom voćnih rakija”, kaže za ATV iguman manastira Donja Bišnja kod Dervente jeromonah Simeon.

Na našu molbu da nam otkrije tajnu manastirske rakije jeromonah Simeon odgovara – radite , učite i posvetite se onome šta radite pa će vam posao ići od ruke. Svakako sve kreće od  kvalitetnog  voća.

Osim voćnih rakija, monasi u manastiru Donja Bišnja proizvode i liker od višanja, jedan od omiljenih likera koji se, kažu monasi jednostavno priprema. Za sada ne planiraju da proširuju proizvodnju niti da plasiraju na tržište nove vrste rakija- valja im kažu sačuvati kvalitet i stalno se usavršavati i poboljšavati arome manastirskih rakija.