
Mjesto bez kriminala i signala za internet: Odsječeno od svijeta, a postoji samo jedan način da se do njega stigne
04.05.2025. | 17:50Edinburg Sedam Mora je najizolovanije naselje na svijetu, gdje stanovnici jedva da imaju signal za mobilni telefon i internet.
Na usamljenom komadiću kopna usred južnog Atlantika, hiljadama kilometara udaljenom od najbližeg kontinenta, nalazi se jedno od najneobičnijih naselja na svijetu – Edinburg Sedam Mora.
Ovo izolovano selo, smješteno na vulkanskom ostrvu Tristan da Kunja, dio je britanske prekomorske teritorije Sveta Helena i dom za oko 250 stanovnika koji dijele svakodnevicu sa vjetrovima okeana, surovom prirodom i ograničenim kontaktom sa spoljnim svijetom.
Edinbur je ujedno i najizolovanije mjesto na svijetu, u kome nema kriminala, djeca bezbrižno mogu da provode vreme napolju igrajući se. Hrana se ne uvozi, a ono što stanovnike dodatno čini “odsječenim” od ostatka svijeta jeste što signala za mobilni skoro i da nema.
Naseljavanje mjesta
Naselje Edinburg Sedam Mora smješteno je na vulkanskom ostrvu Tristan da Kunja. Osnovano je 1816. godine, kada je Ujedinjeno Kraljevstvo odlučilo da trajno naseli ostrvo kako bi spriječilo njegovu upotrebu kao bazu za potencijalne neprijatelje nakon Napoleonovog zatočeništva na Svetoj Heleni. Naziv je dobio u čast vojvode od Edinburga, koji je ostrvo posjetio krajem 19. veka.
Potpuna izolacija
Najbliže naseljeno mjesto udaljeno je više od 2.000 kilometara. Do ostrva se ne može stići avionom – Tristan da Kunja nema aerodrom. Jedini način dolaska je brodom iz Južne Afrike, a putovanje traje šest dana. Ovakva izolacija ima dubok uticaj na život ostrvljana, koji su kroz decenije razvili snažan osjećaj zajedništva i samoodrživosti.
Imaju jedan put koji povezuje mjesto sa poljima krompira. Automobila na ostrvu ima malo, skoro da se ne koriste, a ljude po potrebi prevozi minibus koji se zove “flajer za krompire”.
U naselju postoji škola, bolnica, pošta, luka i lokalna prodavnica. Električna energija i internet su ograničeni, a osnovne potrepštine dopremaju se nekoliko puta godišnje. Stanovništvo se uglavnom bavi ribolovom, uzgojem stoke i obradom zemlje, a glavni izvozni proizvod je jastog, koji se šalje u Evropsku uniju.
Ovdje stanovnici, kojih ima nešto oko 250, žive veoma mirno i bezbjedno. Budući da se skoro svi poznaju, oni ne zaključavaju vrata svojih domova jer kriminal ne postoji.
Hrana se ne uvozi, već stanovnici sami uzgajaju voće, povrće i žitarice. Svaka od osamdesetak porodica ima zemlju koju obrađuje, uzgajaju se različiti usevi, najviše krompir.
Da li ostrvo posjećuju turisti?
Svesni potencijala koje ostrvo nosi, stanovnici se sve više okreću turizmu. Međutim, postoje stroga i jasno definisana pravila kada je ova oblast u pitanju. Na ostrvu nema hotela, restorana niti turističke infrastrukture.
Oni koji žele da dođu moraju da se prijave ostrvskoj administraciji mjesecima, a ponekad i godinu dana unapred. Zatim im daju odobrenje i pronađu smještaj kod jedne od lokalnih porodica.
Sve opcije su navedene na zvaničnom sajtu, koji takođe uključuje adresu e-pošte koju treba unapred registrovati.
Život između mora i vulkana
Naselje je smješteno u podnožju aktivnog vulkana, koji je 1961. godine izazvao evakuaciju cijelog stanovništva u Englesku. Međutim, ostrvljani su se, po stabilizaciji situacije, vratili i obnovili selo, što još jedan dokaz njihove povezanosti sa ovim jedinstvenim mjestom.
Iako se čini da žive na rubu svijeta, stanovnici Edinburga Sedam Mora ne vide sebe kao izolovane, već kao čuvare jednog drugačijeg, sporijeg i iskrenijeg načina života. U vremenu kada svet postaje sve povezaniji, oni biraju suprotno – mir, tišinu i čistu liniju horizonta, prenosi Mondo.