Italijansko selo je napravilo sopstveno sunce koje će se “upaliti” ove nedjelje FOTO

09.11.2023. | 22:42

Pomjeranje sata svima teško pada, jer sunčeva sjvetlost nestaje brže nego inače a dani nam brzo postaju tamni i tmurni. Ovaj osjećaj vrlo dobro znaju stanovnici sela Viganela u podnožju planine Italiji, jer na ovom mjestu sunčeva svjetlost potpuno nestaje na oko tri mjeseca svake godine.

Ipak, stanovnici su odlučili da naprave sopstveni izvor svjetla i toplote, uz pomoć kreativnosti i tehnologije, koje će se 11. novembra ponovo “aktivirati”.

Italija je poznata po vibrantnim prizorima i moru koje obasjava topla i blještava sunčeva svjetlost, ali selo Viganela je poznata po nečemu veoma drugačijem. Na ovom mirnom mestu u planinama, zbog svog nepovoljnog geografskog položaja i visine okolnih planina, stanovnici žive u potpunom mraku od sredine novembra do početka februara, 83 dana bez svjetlosti.

Sunce tada zalazi iza planina, koje ga poptuno blokiraju, tako da su mještani primorani da žive bez ovog prirodnog izvora toplote i svjetlosti u zimskom i jesenjem periodu.

Kako je čovjeku neophodno sunčevo svjetlo za fizičko, ali i mentalno zdravlje, prije nekoliko godina su odlučili da uzmu stvar u svoje ruke i naprave sopstveno “sunce” i tako riješe problem.

Arhitekte Đakomo Bonzani i inženjer Emilio Barloko su 2006. godine kreirali interesantnu instalaciju. Odlučili su da postave džinovsko ogledalo, visine 40 metara, teško više od 1 tone, na oko 870 metara iznad sela, koje reflektuje sunčeve zrake na glavni trg. Pomoću kompjuterskog programa, ogledalo prati putanju sunčevih zraka tokom dana, te svjetlost traje oko šest sati dnevno, kako bi ljudi imali vremena za socijalizaciju i “upijanje” svjetlosti. Ogledalo je tokom dana vertikalno,a uveče se pozicionira horizontalno tako da kiša i vjetar mogu da očiste njegovu površinu. Osmišljeno je tako da osvijetli glavni trg i portu crkve. Aktivira se 11. novembru a isključuje se 2. februara tokom proslave Dana svjetlosti.

Projekat je koštao oko 100 hiljada evra, a gradonačelnik sela, Pjer Franko Midali, objasnio je da je ideja “veoma ljudska, a ne naučna, jer je nastala od želje za socijalizacijom i toplotom tokom mračnih zimskih mjeseci”.

Zanimljivo je da je 2013. godine nastao sličan projekat u selu Pjukan u Norveškoj.

Oznake: Italija, Mještani, Sunce