Istraživanje dalo neočekivane rezultate: Ženska tašna i sunđer za sudove prljaviji od kontejnera

19.11.2021. | 20:15

Jedno veliko i veoma zanimljivo istraživanje koje je sprovela laboratorija JKP “Gradska čistoća” Beograd pokazuje da beogradski kontejneri, očekivano, nisu čisti.

Ali i kuhinjski sunđer koji se svakodnevno koristi u domaćinstvima pobjednik u nadmetanju predmeta koji su najzagađeniji mikroorganizmima.

Istraživanje je obuhvatilo 1.000 kontejnera prije i poslije pranja, a kako bi napravili poređenje, radnici u laboratoriji uzorke su uzeli i sa kuhinjskog sunđera i ženske tašne. Rezulati koje su dobili su zapanjujući i zasigurno će promijeniti neke vaše navike.

Najprljaviji kontejner čistiji je od sunđera za sudove

Većina srpskih domaćinstava sudove pere sunđerom i deterdžentom, mnogi misle da nijedna sudomašina ne može da nadmaši ručno pranje. Isto tako često izbjegavamo da rukama, pa čak i đonom dodirnemo kontejner, jer kako smo do sada mislili, to je najveće leglo bakterija, međutim.

Na jednom kontejneru zabilježena je brojnost kolonija mikrooganizama veća nego na ostalim i to 4,5×10 na 7 (45 miliona kolonija), ali kuhinjski sunđer sa 7,5×10 na 7 (75 miliona kolonija) ni jedan kontejner nije uspio da nadmaši.

“Analizu zagađenosti kontejnera sproveli smo da bismo videli da li i koliku učinkovitost pranjem sudova ostvarujemo. Sigurno smo do sad imali priliku da čujemo da je kuhinjski sunđer leglo bakterija i gljivica, ali se nadam da ćemo ovim analizama uspeti da razbijemo strah kod sugrađana koji se plaše da će otvaranjem i zatvaranjem kontejnera značajno ugroziti zdravlje”, rekao je direktor JKP “Gradska čistoća” Marko Popadić.

Ženska tašna prljava je koliko i oprani kontejner

Ipak, ženska tašna ima malo manje bakterija, ali to ne znači da je pametno ispipati je, pa jesti nakon toga neopranih ruku, jer čak i kada se usudimo da dodirnemo kontejner, pa i onaj čistiji, pranje ruku je uvijek prva stvar koja slijedi.

Istraživanjem je ustanovljeno da je ženska torba manje prljava od kuhinjskog sunđera, ali u istoj mjeri koliko i opran kontejener. A kontejneri se u Beogradu peru tako što se stave u specijalni kamion za pranje, voda je tempereture od 100 stepeni Celzijusovih i ne koriste se deterdženti.

Nalaz brisa ženske tašne bilježi brojnost mikrooganizama koja je najbliža vrijednostima zabilježenim na kontejnerima poslije njihovog pranja vrućom vodom, a koja je iznosila samo 2×10 na drugi (200 kolonija).

“Vjerujem da poslije odlaganja smeća, ne samo u kontejner, već i u svom domu, operemo ruke, ali i da poslije otvaranja tašne često zaboravimo da to uradimo, a kao što je analiza pokazala, očigledno ima potrebe za time”, dodaje Popadić.

Ovim zanimljivim istraživanjem koje je sprovela JKP Gradska čistoča utvrđeno je da postoji drastičan pad brojnosti mikrooganizama poslije pranja kontejnera samo vrućom vodom, bez deterdženta.

Ovaj podatak govori o tome da će se akcijama pranja beogradskih sudova za otpad, a pri čemu se inače koriste deterdženti bez sapunice, podići nivo čistoće na mnogo viši nivo, iako je dokazano da kontejneri nisu najprljaviji predmet sa kojim sugrađani svakodnevno dolaze u kontakt.

Iste bakterije nalaze se na sva tri predmeta, razlika je samo u brojnosti

Prosječna brojnost mikroorganizama na beogradskim kontejnerima iznosi 3,2×10 na četvrti (32.000 kolonija), a analizama su izolovani mikroorganizmi iz rodova bacillusa, stafilokoka i streptokoka, kao i na kuhinjskom sunđeru i tašni, dok je razlika samo u njihovoj brojnosti.

Direktor JKP Gradska čistoća primijetio je i da kontejneri u Beogradu često ostaju otvoreni, te da je najčešći razlog za to upravo strah sugrađana, jer ne žele da ih zatvore čak i kada imaju sistem nožne papuče.

“Svakodnevno se naši zaposleni nalaze u problemu, jer ako zatvore kontejnere poslije pražnjenja, imamo dio sugrađana koji negoduje jer ne žele da ih otvaraju uvjereni da su kontejneri najprljavija stvar u Beogradu. S druge strane imamo dio sugrađana koji negoduje ako ih ostavimo otvorenim, jer se iz njih šire neprijatni mirisi ili životinje lutalice i ptice razvlače otpad oko kontejnera”, ističe Popadić, prenosi Telegraf.

Kako dodaje, naravno da kontejneri, izuzev poslije pranja, neće mirisati, jer se u njih odlaže smeće, ali kao što je istraživanjem i dokazano, oni nisu naprljaviji, a akcijama pranja obezbijediće se da budu još čistiji.

Zato nakon sprovedene analize, direktor ovog preduzeća apeluje na sugrađane da slobodno koriste poklopce kontejnera, ali da poslije odlaganja otpada svakako operu ruke, te da u tom slučaju sigurno neće ugroziti svoje zdravlje.

Najprljaviji kontejneri u blizini su prehrambenih prodavnica

“Akcijama pranja, dok nam vremenske prilike to dozvole, nivo čistoće kontejnera održavaćemo na visokom nivou, a prostor oko kontejnera će biti znatno čistiji ukoliko ih poslije upotrebe zatvaramo”, dodaje Popadić i ističe da se najprljaviji kontejneri nalaze u blizini objekata koji prodaju prehrambene proizvode.