Granica zatvorena prije 70 godina: “Ničija zemlja” postala raj za životinje

24.02.2023. | 21:47

Između Sjeverne i Južne Koreje nalazi se demilitarizovana zona, jedan od najzaštićenijih granica na svijetu. Na prostoru koji se proteže duž 250 kilometara, ograđenom minskim poljima i bodljikavom žicom, gotovo da nema bilo kakve ljudske aktivnosti. Ta izolacija je poslije 70 godina pretvorila ovo područje u utočište za brojne biljne i životinjske vrste.

Gugl je prvi put ove nedjelje objavio snimke demilitarizovane zone između dve Koreje, nudeći rijetku priliku da se vidi bogatstvo flore i faune ovog dijela “ničije zemlje” oko 38. paralele koja gotovo presijeca Korejsko poluostrvo na pola.

Slike su dio projekta koji je urađen u saradnji sa nekoliko korejskih institucija kojim će između ostalog biti obilježena 70. godišnjica primirja u Korejskom ratu, kada su 1953. obustavljena ratna dejstva i formirana demilitarizovana zona.

Projekat omogućava gledaocima da krenu na “virtualnu turu” zahvaljujući Guglovoj aplikaciji street view, i obiđu lokacije u blizini granice, kao što su vojni objekti i bunkeri, ali i zadivljujuće slike više od 6.100 biljnih i životinjskih vrsta, od gmizavaca i ptica do biljaka.

Od 267 ugroženih vrsta u Koreji, 38 odsto živi u demilitarizovanoj zoni, prema Guglu.

“Nakon Korejskog rata, u demilitarizovanoj zoni već 70 godina nije bilo uticaja čovjeka, tako da se priroda samostalno regenerisala. Kao rezultat toga izgrađen je novi ekosistem koji se ne može vidjeti u ostatku poluostrva i postao je svetilište za divlje životinje “, navodi se u publikaciji.

Među stanovnicima demilitarizovane zone je i ugrožena vrsta planinske koze, mošusni jeleni sa dugim očnjacima koji obitavaju u gustim šumama, vidre koje plivaju duž rijeke između dvije Koreje, ugrožena vrsta zlatnih orlova koji zime provode u nastanjenom pograničnom području gdje im ljudi obezbjeđuju hranu.

Većinu snimaka su načinile automatske kamere koje je instalirao Nacionalni institut za ekologiju Južne Koreje. Godine 2019. ove kamere su prvi put fotografisale mladog azijskog crnog medvjeda, što je obradovalo istraživače zabrinute za njihov nestanak zbog propadanja i uništavanja prirodnih staništa.

Seung-ho Li, predsjednik Foruma demilitarizovane zone, grupe koja se zalaže za zaštitu ekološkog i kulturnog nasljeđa, rekao je za Si-En-En da je ovaj prostor postao oaza za ptice selice zbog pogoršanih uslova na obje strane granice. Sječa šuma i poplave oštetile su sjevernokorejsku teritoriju, dok su ubrzan urbanistički razvoj i zagađenje imali uticaj na prirodna staništa u Južnoj Koreji.

Snimci takođe pokazuju netaknute pejzaže raznovrsnog biodiverziteta.

Veliki broj korejskih i međunarodnih ekoloških organizacija poziva na očuvanje demilitarizovane zone i u narednim decenijama, ali taj proces nije tako jednostavan, jer zahtijeva saradnju Seula i Pjongjanga, prenosi RTS.

Oznake: Granica, Koreja, Zemlja