
Djecu i unuke izbacila iz testamenta: Baka nasljedstvo ostavila psu
02.09.2025. | 16:31U jednoj od najneobičnijih priča koje su potresle društvene mreže u Kini, ali i širom svijeta, baka Liu iz Šangaja odlučila je da testamentom svo svoje bogatstvo, vrijedno oko 2,5 miliona eura, ostavi svojim kućnim ljubimcima.
Ova odluka izazvala je lavinu komentara, a mnogi su se zapitali: šta je natjeralo ovu ženu da se odrekne sopstvene djece?
Ljubimci umjesto nasljednika
Prema izvještajima kineskih medija, baka Liu je u početku planirala da svu imovinu ostavi svojoj djeci. Prvobitni testament je jasno to potvrđivao. Međutim, situacija se drastično promijenila kada je u poznim godinama ozbiljno oboljela.
Tada je, kako navodi, ostala potpuno zaboravljena od svoje troje djece. Djeca je, prema njenim riječima, nisu posjećivala, rijetko su se javljala i nisu pokazivala brigu ni interesovanje za njeno zdravlje i dobrobit. U tim najtežim trenucima, jedinu utjehu pronašla je u svojim mačkama i psima, koji su joj, kako kaže, pružili više ljubavi nego rođena djeca.
Zakon ne dozvoljava nasljedstvo životinjama
Iako je željela da svo bogatstvo direktno ostavi životinjama, kineski zakon to ne dozvoljava. Umjesto toga, pronađeno je pravno rješenje: cjelokupna imovina biće prebačena na veterinarsku kliniku, ali pod strogim uslovom — novac mora biti iskorišćen isključivo za brigu o njenim ljubimcima i njihovim potomcima.
Pravni savjetnik Čen Kai iz Centra za registraciju testamenata u Pekingu objasnio je baki Liu kako da zaštiti želje iz testamenta. Preporučeno joj je da imenuje osobu koja će nadzirati korišćenje sredstava, kako bi se spriječile zloupotrebe. Takođe, baka ima pravo da testament u svakom trenutku izmijeni, ukoliko se odnosi sa djecom poboljšaju.
Društvene mreže eksplodirale
Ova odluka izazvala je ogroman broj reakcija na društvenim mrežama. Dok su jedni osuđivali postupak bake Liu, drugi su stali na njenu stranu, pravdajući je razočaranjem koje je doživjela od sopstvene djece. „Koliko samo treba da budeš slomljen da sve ostaviš psima“, napisao je jedan korisnik. „Bravo za baku! Ako me ćerka zapostavi, i ja ću svoju imovinu prepisati mačkama iz kraja“, komentarisala je druga žena.