Evropa je umjetnici dala povjerenje, ali gdje je nestao Evrosong koji smo voljeli

15.05.2022. | 08:02

Predviđanja su se obistinila – Ukrajina je došla do svoje treće pobjede na “Pjesmi Evrovizije”. Neke su se prognoze, srećom, pokazale pogrešno, pošto se Srbija poslije deset godina vratila u najboljih pet pjesama i zabilježila najbolji plasman od 2012. godine. Svi smo srećni zbog Konstraktinog uspjeha, a pravi ljubitelji “Evrosonga” su tužni zbog sjenke koja se stvorila nad takmičenjem.

Ana Đurić Konstrakta je ime koje treba dugo da pamtimo, poštujemo i slavimo. Pjesma “In corpore sano”, koju su napisali ona i Milovan Bošković, donijela nam je radost, slavlje i razlog da budemo ponosni na naše predstavljanje na ovogodišnjoj “Pjesmi Evrovizije”.

Bila je favorit iz sjenke i u Beogradu i u Torinu i na oba takmičenja uspjela da napravi nevjerovatan uspjeh. Peto mjesto u zbiru i četvrto mjesto kod publike nešto je čime možemo samo da se ponosimo.

Gledaoci su, baš kao i prethodnih godina, više cijenili pjesmu koja je predstavljala Srbiju u Torinu. Konstrakta je od publike dobila sjajnih 225 poena, što je, sa 87 poena od žirija, ukupno 312.

To je najveći broj poena koji je neki predstavnik Srbije dobio, uključujući i Mariju Šerifović, koja je pobijedila po drugom sistemu glasanja, kada je pobjednika odlučivala samo publika.

Konstrakta nije dobila poene od publike u samo pet zemalja

Kada je riječ o poenima od publike, po 12 poena Konstrakti je stiglo iz Sjeverne Makedonije, Slovenije, Hrvatske, Crne Gore i Švajcarske. Prema broju dvanaestica koji su stigli od publike, predstavnica Srbije je na drugom mjestu. I tu je prva Ukrajina.

Međutim, čini se da nije samo region zavolio Konstraktu. Po 10 poena Srbija je dobila od Bugarske, Austrije i Češke, a po osam poena Konstrakti su dodijelili gledaoci iz Švedske, Grčke, Francuske, Australije i San Marina.

Zapravo, poeni za Srbiju nisu stigli samo od gledalaca u pet zemalja – iz Danske, Estonije, Litvanije, Moldavije i Ukrajine, što je sjajan podatak.

Kada je riječ o žiriju, nisu nas voljeli ni ove godine. Osim dvije dvanaestice iz Crne Gore i Hrvatske, dobro smo prošli još kod stručnjaka iz Sjeverne Makedonije koji su nam dodijelili deset poena, a osvježavajuće je vidjeti da nam je australijski žiri dao osam bodova.

Peto mjesto je sjajno i još jednom da ponovimo: Bravo, Konstrakta! Hvala na svemu, nema sumnje da je sada vrijeme za zasluženi odmor pred ljetne festivale koje iščekujemo.

Sreća zbog Konstrakte, tuga zbog Evrosonga

Uprkos tome što je favorit žirija, mada ne neprikosnoveni, bio Sem Rajder iz Ujedinjenog Kraljevstva, publika je presudila pobjednika ovogodišnjeg “Evrosonga”.

Činilo se da se žiriju ukrajinska pjesma nije toliko dopala, zauzimajući tek peto mjesto u prvom djelu glasanja, što je spustilo očekivanja kada je riječ o glasovima publike.

Međutim, ko god je to pomislio (uključujući i autora ovog teksta), grdno se prevario, pošto su predstavnici Ukrajine dobili najviše poena od publike otkako je televoting uveden 1998. godine, a od gledalaca iz 28 zemalja su dobili po 12 poena, što se, takođe, nikada do sinoć nije dogodilo.

Favoriti žirija Velika Britanija i Španija su dobili samo po jednu dvanaesticu – Špankinja od Grčke, a Britanac od Malte.

Duplih nula ove godine nije bilo, ali bilo je pojedinačnih. Njemački predstavnik nije uspio da sakupi nijedan bod od žirija, dok je isti uspjeh kod publike imao takmičar iz Švajcarske.

Situacija na istoku Evrope prenijela se na “Pjesmu Evrovizije”, prvi put u mjeri kada je to vidljivo u rezultatima. Uprkos tome što mnogi analitičari tvrde da je i prethodnu pobjedu Ukrajina osvojila zbog politike, brojevi im ne idu u prilog, pošto Džamala u Stokholmu 2016. nije bila prva ni kod publike, ni kod žirija, već je dobila najviše poena u zbiru i pobijedila.

Pravi ljubitelji “Pjesme Evrovizije” su, čini se, pomalo razočarani što gledaoci nisu glasali za pjesmu, već za situaciju, a mnogi smatraju da je konačni rezultat bacio ljagu na takmičenje, koja će se dugo skidati.

Pored toga, Evropska radiodifuzna unija je nakon sinoćnog finala objavila da su, zbog sumnje u regularnost glasova, u drugom polufinalu i finalu poništeni glasovi žirija u šest zemalja, a da su umjesto njih dati glasovi na osnovu sličnih obrazaca glasanja u drugim zemljama. Nije objavljeno koje su zemlje u pitanju.

Pred organizatorima “Evrosonga” je veliki izazov, a ako se nešto u Ukrajini ne promijeni do druge polovine ove godine, kada je već potrebno znati grad u kojem se takmičenje održava, možda ćemo prvi put od 1980. godine gledati “Evrosong” u zemlji koja nije pobijedila prethodne godine. Vjerovatno to neće biti jedini izazov.