Vozač treba da zna: Kočenje motorom ima niz prednosti

24.04.2022. | 18:40

Kočnica se koristi za usporavanje automobila – to svi znaju. U međuvremenu, vozač treba da zna za kočenje motorom. Ne samo zbog uštede goriva, već i uz pravilnu upotrebu, manje habanje komponenti.

Kočenje motorom je jednostavno, ali zahtjeva određenu “saradnju” sa automobilom. Ovdje je važno pravilo – što je niži stepen prenosa, to će automobil izgubiti više brzine.

Dakle, ako idemo nizbrdo, smanjenje sa pete na četvrtu brzinu će dovesti do usporavanja. Prebacivanje u treću brzinu će vas više usporiti, ali morate paziti da ne pretjerate i previše povećate brzinu (što može biti skupo). Zato je važno “poznavati” vozilo – svako ima različitu dužinu prenosnog odnosa. Ključno je prilagoditi brzinu vozila na strmijem putu. Važno je napomenuti da se u svakom modernom automobilu gorivo ne dovodi u cilindre, pa se vozimo besplatno. Izuzetak su stariji automobili, gde je karburator odgovoran za isporuku goriva. Zbog toga stariji vozači možda nisu uvjereni u kočenje motorom.

Međutim, vredi koristiti ovu tehniku jer smanjujemo habanje kočionih pločica. Biće korisno posebno na planinama, gdje možemo lako da pregrijemo cijeli sistem dok se spuštamo niz brdo – u zavisnosti od stanja i performansi.

Naravno, nespretno kočenje će doneti više štete nego koristi. Prije svega, prebrzo kočenje motorom (npr. smanjenje za dva ili više brzina, smanjenje sa dva na jedan) će istovremeno izazvati velika opterećenja kvačila i samim tim habanje. Ovakvo ponašanje je upitno i za stanje zamajca koji bi trebalo da smanji vibracije.

Budite oprezni sa automobilima sa zadnjim pogonom

Postoji još jedan aspekt, bezbjednost. Posebno kod automobila sa pogonom na zadnje točkove. Iako svako novije vozilo već ima ESP sistem koji se bavi preaktivnom zadnjom osovinom, ipak treba biti oprezan. Prilikom prebacivanja u niži stepen prenosa, npr. na mokroj, klizavoj krivini, zadnja osovina može proklizati. Elektronika je jedno, zdrav razum je drugo. Osim toga, silikonski mozgovi ne mogu da prevaziđu zakone fizike, koji su nemilosrdni, piše B92.

Oznake: Kočenje, Motor