Uskoro kreće sezona: Koja je razlika između ljetnih, zimskih i kombinovanih guma?

11.10.2023. | 09:44

Vozači rijetko razmišljaju o gumama sve dok se one ne isprazne ili dođe vrijeme da kupe nove, a možda i ne znaju na kojoj gumi vozi njihovo vozilo ili da li im odgovara, bilo da se radi o gumama za sva godišnja doba ili tvrđim zimskim ili ljetnjim gumama gume, koje su dizajnirane za agresivnu vožnju.

Koji je tip pravi za vas?

Gume za sva godišnja doba su daleko najpopularniji tip guma kao originalna oprema na novim vozilima i kao zamjena, jer su najsvestraniji i najprilagođeniji potrebama većine vozača. Mnogi automobili sa performansama, međutim, dolaze sa ljetnjim gumama kao standardnom opremom, a neki vozači bi mogli biti u iskušenju da pređu na ljetnje gume kada kupe nove. Bez obzira da li se vaše vozilo vozi na gumama za sva godišnja doba ili na ljetnjim gumama, ako živite u oblasti sa niskim temperaturama i snijegom, mogli biste da čujete poziv za kupovinu zimskih guma koje imaju bolje performanse tokom tih hladnih mjeseci.

Svaki tip ima jake i slabe tačke, a nijedan nije idealan za svaku situaciju ili doba godine, tako da se isplati znati njihove prijednosti i mane. Еvo šta treba da znate o svakoj vrsti:

Gume za sve sezone

Ove gume su majstori svih zanata, ali majstori ni za šta. One se ponašaju dovoljno dobro u većini situacija da se mogu koristiti tokom cijele godine bez obzira da li je pločnik suv, mokar ili prekriven snijegom, i generalno ne uspjevaju samo u teškim uslovima vožnje, kao što je dubok snijeg ili na trkačkoj stazi.

Gume za sva godišnja doba obično imaju mnogo žljebova i lamela (mali prorezi na gazećem sloju) koji im pomažu da se nose sa različitim uslovima, kao što su kiša, snijeg ili vrući trotoar. Oni imaju tendenciju da traju duže od drugih tipova, a bolji mogu doći sa garancijama za životni vijek od više od 100.000 kilometara. Gume za sve sezone obično su tiše od guma za performanse jer mnogi vozači traže mirnu vožnju; takođe imaju nizak otpor kotrljanja, što znači da će imati veću ekonomičnost goriva od ostalih tipova.

Međutim, u poređenju sa ljetnjim gumama, guma za sve sezone neće imati toliko prijanjanje u zavojima ili preciznost upravljanja i imaće duži zaustavni put. Pneumatici za ljetnje performanse prianjaju kao pijavice, ali gume za sve sezone žrtvuju malo prianjanja za glatkiju, tišu vožnju i duži vijek gazećeg sloja. A kada snijeg postane dublji ili temperature padnu ispod nule, gume za sve sezone neće raditi tako dobro kao zimske.

Ljetnje gume

Oni se obično instaliraju na vozila visokih performansi kao originalna oprema jer daju prednost vuči iznad udobnosti i buke u vožnji. Ove gume sa performansama obično imaju šire gazeće površine kako bi se stavilo više gume na put i niže profile (visina bočne strane) kako bi se smanjilo savijanje bočnih zidova u agresivnim krivinama i zadržale gume čvrsto postavljene.

Ljetnje gume omogućavaju vozilu da brže i sa više kontrole prolazi kroz krivine i omogućavaju kraća zaustavljanja od guma za sve sezone. Obično dolaze sa ocjenama brzine do 300 km/h, dok su gume za sve sezone obično ocjenjene za trajne brzine od 240 km/h ili manje. Ljetnje gume imaju pliće gazeće slojeve i manje žlebova od guma za sva godišnja doba, a teže se brže troše jer njihovo čvrsto prianjanje ostavlja više gume na putu. Pomalo iznenađujuće, proizvođači guma kažu da ljetnje gume imaju bolje performanse u mokrim uslovima od guma za sva godišnja doba jer mogu lakše raspršiti vodu. Neke ljetnje gume su takođe jednosmjerne, što znači da se mogu montirati samo na jednoj strani vozila.

Zimsko vrijeme predstavlja ozbiljne izazove za ljetnje gume. Širi, plići gazeći sloj zadržava snijeg umjesto da ga raspršuje u stranu, što otežava postizanje vučne sile čak i pri slabom snijegu. Hladne temperature čine gumu manje fleksibilnom i nesposobnom da uhvati put kao što može po toplom vremenu, tako da može doći do primjetnog gubitka vučne sile čak i u suvim uslovima. Kompanije koje se bave proizvodnjom guma preporučuju prelazak na zimske ili pneumatike za sve sezone u oblastima gdje su vjerovatne niske temperature ili snijeg.

Gume za sve sezone obično su dostupne u nizu veličina koje odgovaraju različitim vozilima, kao što su limuzine i SUV, ali ljetnje gume su obično ograničene na veličine koje odgovaraju sportskim automobilima i modelima sa performansama. Ljetnja guma dizajnirana za Ševrole korveta, na primer, neće biti ponuđena u veličini koja odgovara Tojota Koroli.

Zimske gume

Zimske gume (takođe koje se nazivaju i gume za snijeg) pružaju bolju vuču na snijegu, ledu i niskim temperaturama od cjelogodišnjih ili ljetnjih guma. Imaju dublje gazeće slojeve i više žljebova koji bolje upravljaju snijegom i bljuzgavicom, sa više lamela na ivicama za poboljšanje prianjanja na ledu. Zimske gume takođe koriste gumene mješavine koje su savitljivije po hladnom vremenu, što im omogućava da zadrže vuču i performanse kočenja.

Prije nekoliko decenija, gume za snijeg imale su kvrgav dizajn gazećeg sloja i bile su dizajnirane da se montiraju samo na pogonske točkove vozila sa zadnjim pogonom. Sada bi zimske gume trebalo da budu postavljene na sva četiri točka, bilo da vozilo ima zadnji, prednji ili pogon na sva četiri točka. Nisu dizajnirani da se voze po ljetnjem vremenu jer gube prianjanje i brže se troše na vrućem kolovozu, tako da ih treba koristiti samo kada su temperature konstantno ispod oko 40 stepeni.

Jedna bitna razlika koju ljetnje i zimske gume imaju u odnosu na pneumatike za sva godišnja doba je ta što većina nema garancije za dužinu gazećeg sloja specifične za kilometražu, kao što je 100.000 km. Pokriveni su garancijom za izradu i materijale za greške u proizvodnji. Mišelin je jedan izuzetak, ali su garancije za kilometražu kraće za ljetnje i zimske gume.

Oznake: Ljeto