Trebalo bi ih se pridržavati: Mali savjeti za duži vijek ljetnih guma

03.04.2022. | 18:14

Dobre gume važan su dio na vozilu jer omogućavaju dobre performanse, štednju goriva i, naravno, veću dozu sigurnosti. Kada su gume dotrajale sve ovo dolazi u pitanje, međutim ono o čemu se najviše brinemo je sigurnost. Ako su gume stare i pohabane, veće su šanse za proklizavanje i nesreće. Ovo je posebno bitno u vlažnim uslovima na cesti.

Danas postoje gume nazvane ‘ljeto – zima’, a zapravo se radi o “All season” gumama, koje se jednako uspješno (ali daleko od savršenog) koriste i u zimskim i u ljetnim uslovima na cesti. Naravno, postoje i gume isključivo za zimske te isključivo za ljetne uslove na cestama i većina stručnjaka, ali i vozača najradije koriste i preporučuju upravo takve gume jer se pokazalo da nude mnogo veći nivo sigurnosti te bolje performanse u određenim uvjetima na cesti.

Trenutno se nalazimo u periodu godine kada se trebaju staviti ljetne gume na vozila, odnosno zimske gume su obavezne od 1. novembra do 1. aprila. Kvalitet guma različit je od proizvođača do proizvođača te o svakom vozaču ponaosob zavisi koju vrstu guma će koristiti za svoje vozilo. Srećom pa danas postoje i službena testiranja guma te tako možemo vidjeti koje gume daju najbolje rezultate. Postoje različite ljetne gume kada se radi o promjeru, profilu i sličnom. No, bez obzira na ove karakteristike, ljetne gume se testiraju na sljedeće: ponašanje na suvoj cesti, ponašanje na mokroj cesti, potrošnju goriva, potrošnju same gume te buku koja se stvara pri vožnji.

Htjeli mi to priznati ili ne, i o nama zaisi veliki postotak performansi samih guma jer o tome kako se brinemo o gumama, te i od toga kako skladištimo ljetne gume za vrijeme zimskih mjeseci zavisi kakve će gume biti. Već i sami znamo da gume trebaju trajati nekoliko sezona na automobilu klasičnog broja pređenih kilometara, a na nama je dio odgovornosti o tome u kakvom će stanju biti, koliko dobro će nam služiti i u konačnici koliko dugo će nam trajati.

Dobro održavana ljetna guma trebala bi izdržati do 80,000 pređenih kilometara. Kako bi to zaista tako bilo potrebno je namjestiti pritisak u gumama prema napomeni proizvođača. Dobar tlak ne samo da štiti gumu i omogućava joj da odrađuje svoje najbolje kako može već je i važan faktor u smanjenju potrošnje goriva. Pritisak u gumama trebalo bi provjeravati jednom sedmično. Nadalje, svaka guma ima svoj uzorak i kada se taj uzorak promjeni, istroši, znak je da je treba rotirati. Gume se obično rotiraju nakon prijeđenih 12,000 kilometara – odnosno prednje se premjeste na mjesto stražnjih i obratno. Uz ovo, potrebno je jednom godišnje odvesti vozilo na balansiranje točkova. Naime, ako kotači nisu dobro izbalansirani, automobil će uvijek ‘vući’ na neku stranu što u konačnici haba gume i troši ih na jednom dijelu, a nikako nije dobro za njihov vijek. Ne zaboravimo ni na provjeru amortizera. Oni takođe utiču na životni vijek guma, odnosno ako su istrošeni, uticaće i na veću istrošenost samih guma. Na kraju treba spomenuti i skladištenje ljetnih guma. Najbolje ih je tokom zimskih mjeseci držati u zaštićenom prostoru kako bi vremenski uslovi što manje direktno imali uticaj na njih.

Ne zaboravimo – sve ovo važno je za dobro prianjanje ljetnih guma i njihove najbolje performanse, stoga je velik dio odgovornosti i na vama, a ne samo na proizvođačima!