Telefon vam je upao u vodu? Stručnjaci kažu da ga nikako ne stavljate u posudu s rižom

19.02.2024. | 21:53

Sigurno ste čuli da telefon koji je upao u vodu treba odmah staviti u posudu sa rižom, kako bi brzo “upio” sve tragove tečnosti i spasio uređaj. Međutim, stručnjaci govore da je ovo rješenje samo urbani mit.

Srećom, postoji nekoliko načina da spriječimo ozbiljan kvar nakon što nam je telefon upao u kadu ili smo prosuli vodu po njemu, a preporučene metode ne uključuju zrna hrane, pritiskanje svih opcija na ekranu i sušenje uređaja fenom (što zapravo može nanijeti samo više štete).

Mnogi novi modeli mobilnih telefona su znatno otporniji na vodu nego stariji uređaji, ali čak i pored toga, naš prvi instinkt je da pokušamo da ga spasimo. To je sasvim u redu i bolje je da uradimo sve što možemo, kako ne bi došlo do oštećenja, ali važno je da ovo radimo na pravilan način, kako ne bismo pogoršali situaciju.

Iako godinama na internetu kruži savjet da mokar telefon samo treba da stavimo u činiju pirinča, pa će se “magično” oporaviti, ovo može biti samo polovina rješenja, jer će zrna vjerovatno upiti vodu samo sa površine, dok unutrašnjost telefone može ostati mokra. Osim toga, vlažna zrna se mogu zalijepiti za ekran, što samo stvara novi problem.

Šta zapravo treba da uradimo kada “okupamo” telefon

Nakon što nas je prošla panika, umjesto da zadovoljimo iracionalnu potrebu za nasumičnim pritiskanjem svih komandi, ono što prvo treba da uradimo je da telefon isključimo. Potrebno je da sprečimo kratki spoj na sve moguće načine, tako da treba da skinemo masku ako je imamo, pa da izvadimo bateriju (ako model telefona ima ovu opciju), kao i sve kartice iz njega.

Sljedeći korak je sušenje – nikako ne bi trebalo da koristimo fen za kosu ili da uređaj stavimo u blizini grijalice. Iako toplota može da ga osuši, isto tako može još više da ošteti osjetljive dijelove uređaja. Najbolje je da svaki dio telefona brzo, ali pažljivo obrišemo peškirom, tako da tečnost ne zađe u rupicu za mikrofon, port za punjač/slušalice… Za brisanje manjih otvora mogu da koriste i štapići za uši, prenosi portal “Vajerd (Wired)”.

Nakon toga je preporučljivo da uređaj i dijelove koje smo izdvojili ostavimo na suvoj površini, u prostoru sa dobrim protokom vazduha, ispred ventilatora ili prozora i podalje od svih izvora toplote.

Zatim, na redu je strpljenje: Trebalo bi da sačekamo nekoliko sati ili čak cijeli jedan dan dok ponovo ne pokušamo da ga upalimo. Ako nismo sigurni da li je uređaj suv, možemo još jednom da ga obrišemo peškirom, sačekamo još nekoliko sati, pa pokušamo da ga aktiviramo.

U slučaju da se uređaj nije upalio, onda je to vjerovatno znak da je bolje da posjetimo servis za mobilne telefone i prepustimo posao stručnjacima. S druge strane, ako telefon radi kao i prije, onda smo vjerovatno pravilno postupili. Ipak, nekada se potencijalni kvar neće odmah vidjeti, već može da prođe neko vrijeme dok kvar ne počne da remeti funkcije telefona. Ako nismo poptuno sigurni da uređaj funkcioniše, iako isprva djeluje tako, onda je svakako preporučljivo da ga odnesemo u servis, da bismo spriječili štetu u budućnosti.