Razmjena poruka bez interneta: Osnivač Twittera predstavio svoju najnoviju aplikaciju – bitchat

07.07.2025. | 21:36

Nakon što je 2019. pokrenuo Bluesky, decentralizovanu društvenu mrežu, pa iznenada napustio njen odbor u maju 2024, Dorsi se sada vraća sa još radikalnijim i autonomnijim alatom za internet slobodu – bitchat.

Džek Dorsi, suosnivač i nekadašnji izvršni direktor Twitter-a, a danas CEO kompanije Block Inc, predstavio je bitchat – decentralizovanu aplikaciju za razmjenu poruka koja funkcioniše bez interneta, zahvaljujući Bluetooth mesh mrežama.

Dorsi je objavio zvanični tehnički dokument i otvorio pristup beta verziji aplikacije, koja omogućava peer-to-peer komunikaciju sa end-to-end enkripcijom, čak i kada nema pristupa internetu.

“Ovo omogućava kratkotrajnu, enkriptovanu komunikaciju bez oslanjanja na internet infrastrukturu, što bitchat čini otpornim na kvarove i cenzuru”, navodi se u dokumentu.

Bitchat koristi Bluetooth Low Energy (BLE) kako bi stvorio potpuno decentralizovanu mesh mrežu, u kojoj svaki uređaj istovremeno funkcioniše kao klijent i server. Na taj način poruke mogu da “skaču” sa uređaja na uređaj i stignu i do korisnika van direktnog dometa (do 30 metara po čvoru).

Glavne karakteristike bitchat aplikacije

Bez servera i naloga – nema brojeva telefona, mejl adresa ni registracije

Puna privatnost – poruke se čuvaju isključivo u memoriji uređaja

End-to-end enkripcija – svaka poruka je zaštićena enkripcijom

Čet-sobe – grupna komunikacija preko #hashtag soba i lozinki

Keširanje poruka – funkcija čuvanja i prosleđivanja poruka za one koji su privremeno van dometa

“Mreža se sama organizuje, bez ikakve infrastrukture”, ističe se u tehničkom dokumentu.

Kao potencijalne primene bitchat aplikacije navode se povjerljivi sastanci, mjesta bez mobilnog signala, veliki skupovi gdje je internet blokiran ili nedostupan, kao i područja pogođena katastrofama.

Dorsi je istakao da ideja iza bitchat aplikacije podsjeća na stare IRC mesindžere iz kasnih 90-ih, što je podijelio i na platformi X (nekadašnji Twitter), prenosi Mondo.