Prva trka u letačkim odijelima na mlazni pogon održana u Dubaiju

02.03.2024. | 19:14

U Dubaiju je u srijedu održana prva trka pilota koji su nosili letačka odijela na mlazni pogon.

U pozadini nebodera i super jahti, sportisti u vazduhu takmičili su se u inauguracionoj trci „Jet Suit Race Series,“ događaju koji su organizovali Dubai Sports Council i Graviti (Gravity) Industries, proizvođači „mlaznih odijela“, prenosi CNN.

„Za razliku od većine trka, vi se trkate u tri dimenzije. Piloti su iznad i ispod i svuda oko vas, tako da je zaista zanimljivo iskustvo“, kaže Ričard Brauning, glavni pilot kompanije Gravity Industries sa sedištem u Velikoj Britaniji, koju je osnovao 2017. godine.

Osam pilota jurilo je stazom od kilometra, manevrišući između 12 ogromnih prepreka na naduvavanje postavljenih u vodi.

Takmičenje se sastojalo od četiri runde, od kojih je svaka trajala samo 90 sekundi.

„Pojedini su bili diskvalifikovani, drugi su gubili, treći padali u vodu – zapravo smo imali potpuni haos, na sjajan način“, kaže Brauning.

On se nada da će ovaj događaj inspirisati sljedeću generaciju naučnika i inženjera da sanjaju velike snove:

„Većina tehnologije je smiješna i nemoguća – sve dok više nije“, rekao je on.

Isa Кalfon, zamjenik šefa letačke obuke kompanije Gravity i bivši profesionalni gimnastičar, zauzeo je prvo mjesto na ovoj trci, a slijede ga kolege britanski piloti Pol Džons i Fredi Hej.

„Moć bugatija“ u rancu

Tehnologija Gravitija kombinuje pet motora, a Brauning upoređuje odelo na mlazni pogon od 1.700 konjskih snaga sa „snagom bugati vejron“ sportskog automobila u rancu od 30 kilograma.

Piloti kontrolišu svoju putanju leta tako što menjaju smer ruku — na primjer, spuštajući ruku da bi se podigli, ili podižući ruke u stranu da bi se spustili.

Mlazno odijelo koristi avio gorivo ili dizel i može da ide brzinom do 136 kilometara na sat, što je Brauningov sopstveni rekord.

Trenutno, mlazna odijela nisu prepoznata ni u jednoj kategoriji vazduhoplovstva, tako da im nije potrebna nikakva dozvola – međutim, Brauning dodaje da oni blisko sarađuju sa regulatornim tijelima za vazduhoplovstvo, kao što su CAA u Velikoj Britaniji i FAA u SAD kako bi bili sigurni da poštuju postojeća pravila i bezbjednosne mjere.

Zabava je samo jedan aspekt ovog izuma, te Brauning već radi sa industrijama kako bi ona mogla jednog dana da postanu dio ekipa koje rade potragu i spasavanje, zatim da se koriste u medicinskim ili vojnim operacijama.