Pišu istoriju na minus 203 stepena: Indija osvaja tamnu stranu Mjeseca

14.07.2023. | 19:06

Ogromna raketa koja nosi letjelicu, istraživački rover i milijardu snova poletjeli su danas poslijepodne ka Mjesecu iz istočne Indije.

Ukoliko sve bude teklo po planu, Indija će biti prva zemlja koja će ‘sigurno spustiti’ (bez oštećenja) rover na Mjesečev Južni pol, do sada neistraženi dio Mjeseca. Površina pola je opasan teren sa mnogo kratera i strmih litica.

Pojedini krateri nisu bili obasjani sunčevim zracima milijardama godina što je dovelo do ekstremno niske temperature od -203 stepena Celzijusa koja predstavlja veliki izazov za rad instrumenata. Zbog toga su sve dosadašnje misije na Mjesec slijetale bliže ekvatoru, gdje su i teren i temperatura “gostoljubiviji”.

Indijska svemirska agencija kaže da je preduzela korake kako bi smanjila mogućnost neuspjeha misije na Mjesec, nazvane Čandrajan-3.

– Za razliku od misije Čandrajan-2 koja je planirana da bude uspješna, razvijamo projekat Čandrajan-3 koji razmatra mogućnosti za neuspjeh – kaže S. Somnat, predsjednik Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO).

– Ovakvim pristupom se razmatra šta sve može da krene naopako i kako to izbjeći – dodao je.

Zašto Indija želi da sleti na tamnu stranu Mjeseca?

Prva misija Indije na Mesec 2008. godine, Čandrajan-1, ustanovila je prisustvo vode na površini Mjeseca, i koštala je 79 miliona dolara.

– Još nam je potrebno mnogo podataka o tome gde i koliko ima vode i da li je sva zamrznuta – kaže dr Akaš Sinha, koji predaje svemirsku robotiku na Univerzitetu Šiv Nadar blizu Nju Delhija.

– Saznanje o prirodi i mestima nalazišta vode može da bude veoma korisno za uspjeh naših budućih misija i čak se može planirati naseljavanje oko tih nalazišta vode – dodao je.

Istraživanje površine polarnih oblasti, koje su sačinjene od stijena i zemlje, takođe može da ponudi određene odgovore o formiranju Sunčevog sistema. Troškovi druge indijske misije na Mjesec, Čandrajan-2, skoro su udvostručeni u odnosu na prvu i iznosili su 140 miliona dolara.

Lansirana je početkom 2019. godine, ali je spuštanje istraživačkog rovera bilo neuspješno. Indija sada ulaže oko 80 miliona dolara u misiju Čandrajan-3, čiji cilj je da spusti i upravlja roverom na Mjesecu, kao i da vrši naučna istraživanja.

Svemirski program Indije je napredovao posljednje dvije decenije i privukao je pažnju u svijetu zbog ostvarenih smanjenih troškova.