Nova vrsta prevare kod kupovine polovnjaka: Čak i proizvođači upozoravaju na prevarante

03.07.2025. | 12:02

Prvo su Audi i Mercedes upozorili. Sada i Folksvagen upozorava na prevaru. Riječ je o prevari vezanoj za ponudu nepostojećih polovnih automobila putem lažnih veb stranica. Postupak se, između ostalog, praktikuje u Njemačkoj, odakle u Bosnu i Hercegovinu dolazi većina polovnih automobila.

Folksvagen upozorava na prevare povezane s lažnim veb stranicama koje nude nepostojeće polovne automobile.

Praksa uključuje ponudu povoljnih automobila na veb stranicama koje oponašaju prodajne kanale brenda.

Slična upozorenja su ranije izdali Audi i Mercedes, koji su se takođe borili s ovim problemom.

Folksvagen je digao uzbunu zbog prevare s polovnim automobilima. To je dobro poznata praksa kojoj su izloženi i drugi proizvođači automobila, uključujući Audi i Mercedes. Prevara, objašnjava 24auto.de, uključuje kriminalce koji pokušavaju namamiti potencijalne kupce na veb stranicu na kojoj bi trebali pronaći povoljne ponude. Problem je što je veb stranica lažna, a vozila koja se nude čak ni ne postoje.

Lažne veb stranice koje izgledaju vrlo slično pravim

Iako se prevare praktikuju uglavnom u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj, u eri globalizacije, BiH kupci takođe rizikuju gubitak novca. Kao što smo nedavno izvijestili, više od polovine uvezenih polovnih automobila uvozi se iz Njemačke. U ovom konkretnom slučaju, prevaranti iskorištavaju ugled marke Folksvagen, a ljudi koji plaćaju, namamljeni na lažnu veb stranicu, vjerovatno će morati prihvatiti svoj gubitak. To ne mijenja činjenicu da u svakom takvom slučaju slučaj treba prijaviti policiji.

Njemački proizvođač automobila upozorava da se polovni modeli Folksvagen nude na veb stranicama koje ostavljaju utisak da su pravi prodajni kanali ili pravi prodajni materijali brenda.

Kredibilitet lažnih stranica takođe je povećan velikom sličnošću korištenih dizajnerskih elemenata i korištene formulacije.

Ne samo Folksvagen. Kupci Audija i Mercedesa su meta

Prevara se može otkriti tek nakon što se nešto dogodi. Kriminalci koriste lažne mejl adrese, brojeve telefona i bankovne podatke kako bi kontaktirali kupce, što se čini jasnim. Problem je što se, nakon što se uplati depozit ili kupi automobil, automobil nikada ne isporučuje.

Folksvagenove prevare nisu prve te vrste. Audi je nedavno izdao slično upozorenje. Kompanija je priznala da je nekoliko kupaca već izgubilo novac. U slučaju kompanije sa sjedištem u Ingolštatu, problem je pogoršano korištenjem fotografija stvarnih Audijevih zaposlenika kako bi se povećao kredibilitet lažnih veb stranica.

Mercedes se takođe bori protiv ove vrste prevare

Stručnjaci savjetuju da budete posebno oprezni kada se radi o izuzetno atraktivnim ponudama. Osim toga, profesionalni prodavači nikada ne naplaćuju avansne uplate prije nego što kupac vidi vozilo u ponudi. A kako stručnjaci savjetuju, ako imate bilo kakve sumnje, bolje je odustati od kupovine automobila nego izgubiti novac.