Na tragu produžetka ljudskog života: Revolucionarno otkriće naučnika

14.07.2020. | 12:40

Revolucionarno otkriće naučnika sa kalifornijskog univerziteta na tragu je produžetka ljudskog života. Oni su otkrili da preparat koji se koristi za prekid rane trudnoće, ali i za liječenje kancera i Kušingove bolesti, može da produži život.

Otkriće naučnika sa Univerziteta Južna Kalifornija, objavljeno u Žurnalu za gerontologiju i biološku nauku, pokazuje da je preparat mifepriston, steroidno jedinjenje, produžilo život dvjema različitim životinjskim vrstama. Naučnici u svojoj studiji sugerišu da bi na isti način ovaj preparat mogao da utiče na druge vrste, uključujući i ljude, piše Sajens dejli.

Istraživanjem je utvrđeno da ženke voćnih mušica, tokom parenja, od mužjaka dobijaju peptid koji uzrokuje upale i skraćuje im život. Upotrebom mifepristona, taj peptid se blokira, smanjuju se upalni procesi, poboljšava zdravlje i produžava život jedinki u odnosu na druge koje ga nisu dobijale.

Zbog istog mehanizma reakcije na preparat i kod žena, naučnici vjeruju da bi njime mogao da se produži životni vijek ljudi.

„Kod voćnih mušica, mifepriston smanjuje reprodukciju, mijenja urođeni imuni odgovor i produžava životni vijek. Znamo da kod žena mifepriston takođe smanjuje reprodukciju i mijenja urođeni imuni odgovor, pa bi mogao takođe da produži životni vijek“, rekao je Geri Lendis, jedan od autora istraživanja.

Naučnici su istraživali i kojim mehanizmom mifepriston produžava život i izučavali su njegovo dejstvo na gene, molekule i metaboličke procese.

Otkrili su da molekul poznat kao juvenilni hormon igra centralnu ulogu. Taj hormon reguliše razvoj voćnih mušica, od jajašca, preko larve do odrasle forme.

Peptidi koji se oslobađaju prilikom parenja ubrzavaju efekte tog hormona, menjajući im metabolizam tako da zahtijeva više energije za održavanje. Takva promjena dovodi do upalnih procesa, zbog čega postaju podložnije toksičnim molekulima koje proizvode bakterije u njihovom organizmu.

Međutim, mifepriston to mijenja. Kada su mu voćne mušice bile izložene, peptid im nije ubrzao efekte juvenilnog hormona i nije doveo do promjene metabolizma.

Naučnici su isprobali ovakvo dejstvo mifepristona i na drugoj životinjskoj vrsti, okruglom crvu poznatom kao c. elegans. I na njemu je pokazao identične efekte i isti sistem dejstva.

Profesor Džon Tauer, jedan od istraživača, navodi da su voćna mušica i okrugli crv kao vrste podjednako udaljeni jedni od drugih kao što su udaljeni od ljudi. Dodaje da i kod ljudi postoji sličan sistem povezan sa zdravljem i dužinom života.

„Činjenica da je mifepriston dejstvovao na isti način kod dvije različite vrste, sugeriše da bi mogao da bude uspješan i kod drugih vrsta“, rekao je Tauer, prenosi “Soutnik”.