Let od Pariza do Njujorka za 90 minuta: U toku testiranje prototipa hipersoničnog aviona na vodonik

25.06.2023. | 22:33

Specijalno dizajnirani mlazni avioni na vodonik mogli bi da započnu novu eru hipersoničnih letova koji bi skratili vrijeme putovanja oko svijeta za nekoliko sati. Posljednji avion koji je imao slične performanse bio je Konkord, supersonični rezultat anglo-francuskog inženjeringa.

Na vrhuncu svojih mogućnosti, ovaj avion prešao je Atlantik u rekordnom vremenu od oko tri i po sata, leteći brzinom od preko 2.100 km/h. Međutim, za budućnost je to presporo.

Švajcarski start-up želi da smanji trenutno vrijeme putovanja od Pariza do Njujorka sa osam sati na samo sat i to sa svojim hipersoničnim putničkim mlaznjakom na vodonik.

Dok se druge kompanije ponovo bave supersoničnim letovima, Destinus ima za cilj da napravi prvu komercijalnu letjelicu na vodonik koja može da putuje pet puta većom brzinom od zvuka i na visinama većim od 33 km, piše Euronews.

Kompanija je testirala svoj prototip aviona poslednjih nekoliko godina, najavljujući uspešne probne letove svog drugog prototipa Eiger krajem 2022.

“Prototipi izgledaju drugačije od konačnog proizvoda jer je finalni izgled rezultat veoma napredne pogonske tehnologije”, rekao je Bart Van Hove, šef naprednih studija Destinusa, tokom ovogodišnjeg Pariskog aeromitinga u Le Buržeu.

“Imamo različite tipove turbomlaznih motora, a svi se pokreću i hlade vodonikom. Dakle, to ide uz određenu konfiguraciju oblika letjelice, kao što vidite u našoj viziji aviona koji zahvata ogromnu količinu vazduha. Postoji centralni kanal sa koga se snaga prenosi na različite kanale motora. To nije slučaj na prototipu. To je više klasična konfiguracija jer idemo korak po korak”

Investicije španske vlade

U aprilu, kompanija se pohvalila investicijama najavljujući svoje učešće u programu koji vodi špansko Ministarstvo nauke, što je dio planova španske vlade da razvije supersonične letove na vodonik. Agencija koja nadgleda program ministarstva, Centro para el Desarrollo Tecnologico e Industrial, odabrala je projekat kao stratešku inicijativu u okviru svog Plana de Tecnologias Aeronauticas (PTA).

Sa ukupnom trenutnom investicijom od 12 miliona evra, projekat uključuje kompanije i tehnološke centre, kao i španske univerzitete.

“Oduševljeni smo što smo dobili ove finansijske podsticaje, posebno zato što su oni jasan znak da je Destinus usklađen sa strateškim linijama Španije i Evrope za unapređenje letenja vodonikom,” kaže Davide Boneti, potpredsjednik za razvoj poslovanja i proizvode za Destinus.

“Za kompanije koje se bave inovativnom tehnologijom kao što smo mi, pristup ovim fondovima EU za oporavak je od suštinskog značaja za sprovođenje naprednih istraživanja i ubrzavanje inovacija potrebnih da bi bile konkurentne na globalnom nivou. Sa ovim grantovima, rešenja zasnovana na vodoniku za aeronautičku mobilnost biće korak bliže tome da postanu stvarnost”.

Energija vodonika je predmet mnogih istraživanja i razvoja, a zagovornici ukazuju na njene zelene akreditive, a glavni nusproizvodi sagorijevanja vodonika su toplota i voda.

Kako se izboriti sa ogromnom toplotom koju avion stvara u vazduhu?

“Pokušavamo da uradimo najbitniju stvar, a to je bezbjedno letenje ljudi avionima na vodonik, hipersonično i bez emisije štetnih gasova. To je ceo svijet za četiri sata. Supersonično, to je jednostavno nemoguće – hipersonično je moguće” rekao je Van Hove.

Međutim, količina proizvedene toplote predstavlja izazov za dizajn.

Istraživači sa Univerziteta RMIT u Melburnu nedavno su razvili 3D štampane katalizatore za koje kažu da mogu da pokrenu hipersonični let i da deluju kao rashladni agens u borbi protiv ekstremne toplote koja nastaje kada avion leti pet puta većom brzinom od zvuka, što je oko 6.100 kilometara na sat . Pri tim brzinama, buduće komercijalne avio-kompanije bi mogle da lete između Pariza i Njujorka za oko 90 minuta.

Takođe projekat Destinus otvara mogućnost da se skrati putovanje širom sveta. Letenje širom sveta od Evrope do destinacije kao što je Australija trenutno traje oko 20 sati u redovnom putničkom avionu. Destinus tvrdi da će njegova tehnologija omogućiti da let od Frankfurta do Sidneja traje samo 4 sata i 15 minuta za razliku od 20 sati, dok bi let od Frankfurta do Šangaja trajao 2 sata i 45 minuta, osam sati kraće nego što to putovanje trenutno traje.

Destinus se udružio sa španskim proizvođačem motora ITP Aero u junu 2022. kako bi razvio postrojenje za testiranje motora na vodonik. Podsticaj od španske vlade će finansirati izgradnju postrojenja za testiranje u blizini Madrida gdje će se testirati motori na vodonik.

Drugi projekat granta od 15 miliona evra finansiraće istraživanje aspekata pogona na tečni vodonik. Projekat je dio nastojanja Španije da bude na čelu razvoja i proizvodnje mobilnosti zasnovane na vodoniku u brojnim sektorima.

Oznake: Testiranje