Istraživači tvrde: Pronađeni lobanja i kosti koji ne liče ni na jednu podvrstu čovjeka

10.08.2023. | 13:44

U Kini su pronađeni drevna lobanja i kosti koji ne liče ni na jednu ljudsku vrstu i podvrstu – navode naučni istraživači.

Međunardni tim naučnika za drevni ljudski fosil, nedavno pronađen u Kini, ocjenjuje da lobanja ne nalikuje ni jednoj koja pripada do sada poznatim precima hominina. Hominini su pleme primata iz potporodice hominidi, koje obuhvata vrste Homo i čimpanze te njihove izumrle pretke.

Naime, ostaci lobanje ne liče ni lozi koja se razdvojila u neandertalce, ni denisovcima /denisovski čovjek/, a ni homo sapiensima , što ukazuje na tvrdnje da našoj sadašnjoj verziji ljudskog “porodičnog stabla” nedostaje još jedna “grana”.

Čeljust, lobanja i kosti nogu koje pripadaju ovome, za sada neklasifikovanom, homininu oznaka “HLD 6”, otkrivene su u Hualongdongu, u istočnoj Aziji, a naučnici iu Kineske akademije nauka pokušavaju da spoje ostatke sa nekom poznatom lozom.

Ipak, do sada nisu uspjeli u tome, naglašava “Sajens alert”. Lice misterioznog hominina slično je strukturisano licu moderne ljudske loze, koja se odvojila od Homo erektusa prije 750.000 godina.

Ali, nedostatak forme brade više nalikuje denisovcima, izumrloj vrsti drevnog hominina u Aziji, koja se odvojila od neandertalaca prije više od 400.000 godina. Zato kineski te britanski i španski naučnici koji im pomažu u istraživanju smatraju da je otkrivena potpuno nova lozu hibrida između grane koja je iznjedrila moderne ljude i one koja je izrodila druge drevne hominine, poput denisovaca.

Naučni časopisi skreću pažnju na činjenicu da mnogi fosili hominina iz pleistocena pronađeni u Kini nisu lako uklopljivi ni u jednu do sada poznatu lozu. Neki stručnjaci smatraju da je vjerovatno riječ o srednjim varijacijama pri razvoju prema modernom čovjeku – poput arhaičnog primjerka Homo sapiensa ili naprednog oblika Homo erektusa.

Ipak, ovo tumačenje je dosta kontroverzno te ga nije prihvatila šira naučna zajednica.

Naime, dok je Homo erektus postojao u Indoneziji do prije otprilike 100.000 godina, ostaci koji su nedavno pronađeni u istočnoj Kini više nalikuju drugim, modernijim linijama hominina. Prijašnje studije gena ostataka neandertalaca u Evropi i zapadnoj Aziji pronašle su dokaze o četvrtoj lozi hominina, koja je živjela u srednjem do kasnom pleistocenu.

Naučnici objašnjavaju da lobanja, vilica i nožne kosti misterione drevne osobe ukazuje na crte lice modernih ljudi, ali da udovi i čeljust odražavaju “primitivnije osobine”.

Nađena fosilizovana čeljust i lobanja pripadaju djetetu dobi od 12 ili 13 godina – to je podatak oko koga se svi slažu.