Brzina od 1,2 terabita: Ova internet mreža skida 150 filmova za sekund

04.12.2023. | 08:49

Kina je počela da uvodi ono što naziva najnaprednijom svjetskom internet mrežom, koja obećava da će raditi nekoliko puta brže od trenutnih mreža.

Mreža – koja može da putuje brzinom od oko 1,2 terabita svake sekunde – dovoljno je brza da prenese podatke iz 150 filmova u jednoj sekundi, prema kineskim tehnološkim proizvođačima Huavej.

One predstavljaju teorijske brzine koje se uskoro neće pojaviti u domovima potrošača. Ali robusnija i brža internet usluga ima široke implikacije na preduzeća, brži transfer informacija, prednosti trgovanja akcijama i druge implikacije na nacionalnu bezbednost, piše Si Еn Еn.

Na konferenciji za novinare ove nedjelje, Huavej i Čajna Mobajl su zvanično pokrenuli glavnu mrežu sljedeće generacije u zemlji, u partnerstvu sa pekinškim univerzitetom Tsinghua i Cernetom, obrazovnom i istraživačkom mrežom koju finansira kineska vlada.

Mrežna okosnica je mrežna infrastruktura koja premješta internet saobraćaj na različite geografske lokacije i može da podrži prenos podataka koji su gladni iz tehnologija kao što su 5G i električna vozila.

Nova mreža se proteže na 2.900 kilometara kablova sa optičkim vlaknima između Pekinga i juga, navodi se u prevedenom saopštenju za štampu.

Mreža je počela da radi i da se testira ovog ljeta, oko dvije godine prije predviđanja stručnjaka.

Vijest dolazi u trenutku kada bi se predsjednik Bajden trebao sastati sa kineskim predsjednikom Si Đinpingom u srijedu u San Francisku, nakon višemjesečnih tenzija između dvije supersile.

Si je ranije rekao da će razvoj okosne mreže uspostaviti zemlju kao “sajber džina“ i “ubrzati promociju ključnih internet tehnologija“, navodi se u saopštenju za javnost.

Vu Đianping, profesor na odsjeku za računarske nauke i tehnologiju Univerziteta Tsinghua koji nadgleda glavni internet projekat, rekao je u saopštenju za javnost da je sistem, uključujući softver i hardver, napravljen u Kini, proizveden i nezavisno kontrolisan. Takođe ju je nazvao najnaprednijom mrežom na svijetu.

Ovo nije prvi put da se veliko lansiranje tehnologije poklopilo sa posjetom SAD. Huavej je lansirao svoj dugoočekivani pametni telefon Mate 60 Pro, koji ima 5G čip kineske proizvodnje, otprilike u vrijeme kada su neke američke diplomate posjetile zemlju krajem ljeta.

Američka vlada je kasnije saopštila da istražuje kako će kompanija imati tehnologiju za izradu takvog čipa nakon širokih napora SAD da ograniče pristup Kine stranoj tehnologiji čipova.

Oznake: Brzina, Internet