Za reformu Evropske unije 325 preporuka, na redu i izmjene temeljnih ugovora

01.05.2022. | 23:06

Plenarna skupština Konferencije o budućnosti Evrope je na svom posljednjem sastanku u Strasburu prihvatila 325 preporuka za reformu Evropske unije, objavio je Evropski parlament, od kojih neke podrazumijevaju i izmjene temeljnih ugovora Unije.

Agencija Hina prenosi da je time Plenarna skupština u subotu zaključila svoj rad, a evroposlanici odobrili ishod i najavili da će Evropski parlament početi reformu Unije, uključujući i pokretanje pitanja izmjena ugovora o Evropskoj uniji na temelju 178 prijedloga s panela građana, nacionalnih panela i 43.743 doprinosa na višejezičnoj digitalnoj platformi. Preporukama se namjerava ostvariti 49 ciljeva u devet tematskih područja.

Evroposlanici su naglasili važnost dosadašnje uloge parlamenta, koji je građanima jamčio da će se njihov doprinos nalaziti u središtu rasprava tokom cijelog tog procesa. Predstavnici pet političkih grupacija, koji predstavljaju veliku većinu – Narodnjaci, Socijalisti, Liberali, Zeleni i Ljevica, složili su se da su nacrti preporuka veliko političko dostignuće. Takođe su istakli konkretna dostignuća parlamenta koji je osigurao efikasan i demokratski proces.

Evroposlanici iz redova konzervativaca i krajnje desnice smatraju da preporuke ne odražavaju javno mišljenje u Uniji te su izjavili da ih njihove grupacije neće podržati. Ipak, gotovo svi govornici su se složili da se preporuke sastoje od važnih reformi temeljenih na prijedlozima građana.

Predstavnici četiri institucionalne komponente Konferencije – Evropski parlament, Savjet EU, Evropska komisija i nacionalni parlamenti, odobrili su preporuke konsenzusom.

Kopredsedavajući Konferencije, Gij Verhofštat je u ime delegacije parlamenta potvrdio da će političke grupacije tokom plenarne skupštine Evropskog parlamenta od 2. do 5. maja predstaviti rezoluciju kojom bi se pozvalo na reviziju osnivačkih ugovora Unije, a da evroposlanici moraju stremiti tome da osiguraju da se preporuke Konferencije pretvore u reforme potrebne Uniji, prenosi “Beta”.

Predstavnici građana su naglasili da očekuju od institucija EU i država-članica da osiguraju sprovodjenje preporuka i da je izuzetno važno da građani EU ne budu razočarani u ishod tog reformskog poduhvata koji se smatra istorijski.

Troje kopredsedavajućih Izvršnog odbora Konferencije će konačan izvještaj o Konferenciji predstaviti predsjednicima institucija EU 9. maja, na Dan Evrope, na svečanosti u Evropskom parlamentu u Strazburu.