Vlada Češke zabranjuje mobilne telefone: U novu školsku godinu po ovim pravilima

22.06.2026. | 18:19

Vlada Češke podnijela je nacrt zakona o zabrani upotrebe mobilnih telefona u školama od septembra 2027. godine, izjavio je premijer Andrej Babiš.

Zabrana bi se odnosila na upotrebu telefona u učionicama, kao i tokom pauza, sa izuzecima, na primjer iz zdravstvenih razloga ili ako škole to dozvoljavaju u obrazovne svrhe.

– Škole neće moći da dozvole učenicima da prave pauzu sa svojim mobilnim telefonima mimo ovih razloga – navodi se u nacrtu zakona.

Potez je uslijedio nakon sličnih mjera koje su druge vlade preduzele radi ograničavanje korištenja društvenih mreža ili mobilnih telefona među djecom.

Babiš je rekao da Vlada razmatra i zabranu djeci da koriste društvene mreže, po uzoru na Francusku i druge zemlje koji zauzimaju oštrije stavove zbog uočenih negativnih efekata na djecu.

Poljska je ovog mjeseca pratila zemlje poput Holandije, Јužne Koreje ili Italije u zabrani pametnih telefona u školama.