Veliki protesti poljoprivrednika u Holandiji: Imaju podršku Džegera, a premijer ih smatra šup*ima

10.07.2022. | 14:25

Holandiju su ovih dana zahvatili veliki protesti poljoprivrednika podstaknuti uvođenjem novih zakona o smanjenju emisija azota i amonijaka – u nekim područjima i do 95 odsto.

Inspirisani “konvojima slobode”, kada su vozači kamiona u Kanadi blokirali ceste u znak protesta protiv propisa o obveznoj vakcinacija protiv kovida, holandski traktoristi sada blokiraju supermarkete i industrijske komplekse širom zemlje, što kompanijama i privredi pričinjava štetu od nekoliko desetaka miliona evra dnevno, piše The Telegraph.

Demonstracije, od kojih su neke postale i nasilne, odvijaju se bez prethodne najave i organizuju putem tajnih kanala u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram. Iste su znak rastućeg nezadovoljstva među evropskim poljoprivrednicima koji se suočavaju s galopirajućim troškovima gnojiva zbog rata u Ukrajini i zahtjevima za smanjenjem štetnih emisija plinova.

Sindikati u Velikoj Britaniji već su apelovali na vladu tražeći više vremena za reviziju poslovanja kako bi ga učinili održivijim. Pobuna radničke klase dobila je podršku Mika Džegera, frontmena Roling Stonsa, i popularnih konzervativnih televizijskih kuća u SAD-u, a sad je i holandska javnost sve više počela stajati na stranu farmera.

Kad bi se opšti izbori održali sad, Pokret poljoprivrednika – građana, osnovan prije tri godine kao odgovor na zakone o klimi – osigurao bi 11 poslaničkih mjesta, pokazale su nedavne ankete. Protestima su se pridružili i holandski ribari koji su blokirali luke.

Ranije ove sedmice policija je na protestima u regiji Friesland pucala na Džouka Hospesa, 16-godišnjaka koji je vozio jedan od očevih traktora, i još dvojicu poljoprivrednika. A u petak su zbog protesta stotine firmi u tri grada morale potpuno obustaviti svoje poslovanje. Glavne mete poljoprivrednika su skladišta supermarketa, što je rezultiralo praznim policama širom zemlje.

“Nije nam želja razbjesniti sunarodnjake, već natjerati vladu da organizuje referendum o zakonu o klimatskim promjenama”, kažu holandski farmeri.

Na mirnom protestu u Eerbiku pomaknuli su svoje traktore kako bi napravili mjesta za dvije pogrebne povorke koje su trebale proći kroz njihovu blokadu, a podijelili su i hranu te kafu policajcima koji su bili angažovani da ih nadziru, piše The Telegraph.

Ta atmosfera je bila čista suprotnost nasilnim sukobima na nedavnim protestima, uključujući i onaj tokom kojeg je bio blokiran aerodreom u Groningenu.

I dok je Mik Džeger na koncertu Roling Stonsa u Krojf Areni u Amsterdamu na holandskom jeziku uzviknuo “Ima li farmera u kući?”, premijer Mark Rute poljoprivrednike je u privatnim razgovorima navodno nazvao “šupcima” oštro kritikujući njihove proteste.

“Nije prihvatljivo stvarati opasne situacije. Nije prihvatljivo zastrašivati zvaničnike”, izjavio je prošle sedmice.

U Eerbiku, gdje su demonstranti blokirali industrijsku zonu u kojoj se nalazi 113 firmi, Rute je optužen da se skriva i odbija pregovarati s poljoprivrednicima.

“Gdje je naš premijer? Ova zemlja gori, a farmeri se suprotstavljaju vladi… Govore nam kako njihova pravila i propisi nisu politički, već ‘naučno‘ uslovljeni i da se tome ne može suprotstavljati. E, pa mi tražimo da pravila i propisi u ovoj zemlji opet budu politički uslovljena, tražimo da se o njima raspravlja”, poručuju poljoprivrednici.

Njihov najveći strah je da su nova klimatska pravila samo holandska, a ne diktirana od strane Evropske unije, što supermarketima ostavlja otvorena vrata za jeftin uvoz iz inostranstva.

Zbog sve veće bojazni da bi ovi protesti mogli postati holandska verzija protesta žutih prsluka u Francuskoj, započeti su pregovori između vlade i poljoprivrednih sindikata. Zvaničnici strahuju da bi demonstracije mogle privući krajnje desničarske grupe i dovesti do eskalacije sukoba, kao što se dogodilo s kanadskim konvojem slobode.

“Samo pokušavamo zaštititi naš vijekovni način života dok nam zapadne vlade nameću stroge klimatske ciljeve”, kažu holandski poljoprivrednici i dodaju kako će novi predloženi zakon mnoge od njih natjerati na masovno smanjenje broja grla stoke. To će, upozoravaju, uništiti Holandiju koja je drugi najveći svjetski izvoznik poljoprivrednih proizvoda, odmah iza SAD-a.